Вход | Регистрация
Ловеч 20°C

Да научим повече: Известни българи от Ловешкия край

Да научим повече: Известни българи от Ловешкия край
Технически колеж-Ловеч

Поредицата за известните българи от Централния Север, които започнахме да ви представяме преди време, продължава с прочути учени от Ловешкия край. Позовавайки се на книгата "Бележити българи на съвременна България" на инж. Ивелин Любомиров Михайлов, ви запознаваме с основното от биографията на тези значими за страната и науката ни хора.

1033283

Васил Симеонов Балинов е професор, доктор на геологическите науки. Освен, че е изявен учен в областта на енергийните георесурси, е и изобретател.

Проф. Балинов е родом от Луковит. Завършва средното си образование в родния град, а висше – в Минно-геоложкия институт "Св. Иван Рилски" през 1959 г. и Технически университет в София през 1965 г.

Работил е като асистент, доцент, професор в МГУ "Св. Ив. Рилски", където заема различни административни позиции – ръководител катедра, зам.-декан, декан, ръководител на "Изследователски център по енергийни георесурси". През 1969 г. защитава дисертация в Московския университет "Губкин", а от 1976 г. е доктор на геологическите науки.

Проф. Балинов е специализирал в Русия, Германия, Италия, Австрия, Англия и САЩ. През 1985-1987 г. е ръководител на българско предприятие за проучване и добив на нефт и газ в Сирия. Изпълнявал е експертни дейности в Сирия, Либия, Нигерия, Гана, Судан, Габон и др. страни. Бил е председател на Комитета по геология и минерални ресурси, работил е като експерт в 38-то и 40-то Народно събрание, консултирал е много държавни и бизнес организации.

Като експерт, проф. Балинов е избиран многократно в специализирани национални и ведомствени научни съвети. Участвал е със свои доклади в национални и международни научни симпозиуми и конференции. Членува в различни национални, европейски и световни организации. Издал е над 300 научни публикации, учебници, монографии, изобретения и изследователски разработки в областта на енергийните георесурси – петролна геология, търсене и проучване на нефтени и газови находища, добив и съхраняване на нефт и природен газ.

От 2000 г. проф. Балинов е член (академик) на Международната академия по екология и безопасност в Санкт Петербург. Председател е на Българската асоциация по улавяне и съхраняване на въглероден диоксид. Владее руски, английски и френски език.


1028422Банко Петков Банков е професор, д-р, инженер и признат писател, носител на много награди. Роден е в Ловеч, там завършва с отличие и златен медал средното си образование. С отличие се дипломира и като строителен инженер в Инженерно-строителния институт (днес УАСГ). Още по време на следването си се занимава с литература и е сред основателите на кръжока "Димчо Дебелянов" към Студентския дом на културата. За работата си по построяването на Оловно-цинковия комбинат край Пловдив и на Нефтохимическия комбинат край Бургас.

Специализирал в Техникоиндустриалния център за метални конструкции в Пюто, Париж, Франция и в Краковската политехника в Полша. От асистен до професор е преподавал строителна механика във висши училища и университети. Написал е над 80 труда, в т.ч. Монографии, учебници, учебни помагала, научно-популярни трудове и публикации.

Проф. Банков е участвал в международни проекти за научен обмен с Националния институт за приложни науки в Страсбург, Техническия университет в Ница и Научнотехнологичниа парк София Антиполис край Ница във Франция. Ръководил е специализанти и докторанти.

Освен учен, проф. Банков е и изявен писател. До момента има публикувани над 260 отделни разкази, новели, повести, романи, пиеси,киносценарии, критични отзиви и студийни материали в ежедневни и периодични издания. За писателската си дейност получава множество признания и награди. Печели поименния конкурс за драма и право на постановка във Великотърновския театър по повод 800-годишнината от въстанието на братята Асен и Петър с драмата "Чудото по Димитровден". Член е на Съюза на българските писатели.



1028420

Проф. д-р Георги Илиев Илиев е автор на значими трудове в областта на счетоводството. Роден е в Ловешкото село Владиня, там завършва и основното си образование. Средното образование със специалност "Счетоводител-икономист" завършва в ДТГ "Хаджи Василев" - Свищов, а след отбиване на военна си служба - "Счетоводна отчетност" в СА в "Д. А. Ценов".

След завършване на висшата си специалност участва в конкурс за асистент към катедра "Счетоводна отчетност" и го печели. Израстването му в академичната научна сфера до професура включва защита на дисертация на тема: "Създаване на счетовдна информация за управление на счетовдните разходи в животновъдството" за докторска степен и представяне на хабилатиционни трудове на теми: "Счетоводна отчетност през призмата на екологичния подход" и "Поглед към теоретико-методологичната същност на счетоводството".

Катедрата по счетоводство към Академията в Свищов му възлага лекции по дисциплините: счетоводство, управленско счетоводство и корпоративно счетоводство. Проф. Илиев е назначаван за декан на филиала (факултета) за изнесено обучение в Ловеч. Изпълнявал е функциите на главен редактор при списването и издаването на Годишник на СА "Д.А Ценов".

Автор е на няколко значими книги в сферата на счетоводството. Съавтор е на други книги, които се използват от студентите. Ръководил е и ръководи магистри дипломанти и докторанти.


1028419Марко Михов Лафчийски е уважаван лекар, с голям принос в здравеопазването и е активен общественик. Роден е в с. Врабево, Ловешка област. Гимназиалното си образование завършва в Ловеч, а висшето медицинско – в Медицинския факултет при Софийския университет.

Професионалният му път на развитие тръгва от няколко отделения в Димитровградската болница, като създава и ръководи до пенсионирането си детското и инфекциозното отделения в районната болница. Специализирал е детски и инфекциозни болести в бившия ИСУЛ. Преминал е специализиран курс по гастроентерология, невроинфекции и тропическа медицина.

В отделенията, в които е работил, е обучил много млади лекари и фелдшери, голяма част от които са останали на работа в Димитровград.

Работил е върху актуални проблеми на медицината и е публикувал статии по педиатрия и съвременна медицина. Има публикувани редица статии в регионалния печат, свързани с профилактиката.

Като общественик е изпълнявал функцията на съдебен заседател, общински съветник в комисията по здравеопазване, лектор в дружеството "Георги Кирков" и др. Бил е активен член на БЧК и кръводарител. За тези дейности е отличаван и награждаван – отличник на МНЗСГ, има орден "Кирил и Методий" втора степен.

Продължава да работи като сътрудник в GP -”Янев Консулт".

Повече за известни учени от цяла България може да прочетете в книгата на инж. Ивелин Михайлов.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар