Вход | Регистрация

Любопитни факти за Коледа

Любопитни факти за Коледа
pixabay.com

Извивйки кръшно хоро около елхата, ние, без сами да подозираме, следваме традиции, зародили се преди хилядолетия, още преди християнството да се разпространи по света: в основата на повечето новогодишни ритуали лежат езически обичаи. С времето коледните традиции са претърпели редица изменения, в своя днешен вид те съществуват само около век.

Смята се, че коледната елха е достигнала до нас от Германия през ХVIIв, но този обичай води началото си от езическата практика за украсяване на жилището със зеленина в средата на зимата. Съвременният Дядо Коледа е пряк потомък на английския Баща на Рождеството, който първоначално въобще не раздавал подаръци.

Във всеки случай, всички коледни добродушни старьи с подаръци са съвременни вариации на старите езически представи за духовете, летящи през зимата в небето.

Защо празнуваме през зимата?

Според историците това е най-подходящото време за празник: реколтата вече е събрана, цялата работа е свършена и в полето човек вече няма какво да работи.

"Това е този момент, когато има време, което може да се посвети на гелигията – смята Шоу – Но това е моментът, когато, честно казано, за всеки е добре да се ободри.” В Римската империя например празнували Сатурналии и тържествата завършвали на 23 декември.

Сатурн бил бог на земеделието, поради това с фестивалите в негова чест древните римляни изразявали своята блaгодарност за добрата реколта.

За преживяване на тъмните зимни дни, добавя Хатън, помагали празниците и украсяването на дома:

"Ако ти живееш в рагион, където зимата носи всеобхватна тъмнина, стъд и глад, то желанието да си устроиш празник през зимата, за да не полудееш и да не изпаднеш в депресия, става много силно.”

Църквата много дълго не могла да приеме празника

Независимо от разпространението на християнството, зимните фестивали в продължение на няколко стотин години не могли да се превърнат в познатата ни Коледа.

А в Библията не се посочвало как се родил Исус, което за ранните християни не било проблем. "На тях просто не им хрумвало, че трябва да се празнува неговия пожден ден”, споделя Стивън Нисенбаум, носител на наградата "Пулицър” и автор на книгата Битката за Коледа”.

В отсъствието на библейски "директиви” лидарите на църквата в Рим приели Коледа като празник чак през IV век от новата ера. В това време много вярващи започнали да споделят възгледите, които Църквата смятала за еретични, а именно, че Исус – духовната същност.

"Ако вие иската да докажете, че Исус е бил реален човек, както и всеки друг, то какво може да бъде по-добро, отколкото празнуването на неговия рожден ден?” – задава резонен въпрос Нисенбаум.

Пуританите ненавиждали Рожество

Ако католическата църква в крайна сметка приела Коледа, то протестанските деформатори постъпили иначе: през ХVI век празнуването на Рождество Христово паднало жертва на църковния разкол.

Протестантите смятали тази традиция за не по-добра, отколкото били езическите обреди. В първата четвърт на ХII век например празнуването на Коледа било забранено.

Подаръците – съвременен ритуал

Днес е трудно да си предсавим Коледа без подаръци. Но до ХIХ век било прието те да се подаряват само на Нова година – като награда за това, че годината е всърщила добре. Едва в началото на ХIХ век традицията да се подаряват подаръци се разпространила и на Коледа.

Първия коледен подарък връчила на своя съпруг кралица Виктория, която му подарила свой портрет, на който била изобразена на седем години. А използването на Дядо Коледа за оформление на търговските витрини води своето летоброене от 1830 година, пише sanovnik.at.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар