Вход | Регистрация

Човечеството изостава значително от необходимото темпо за справяне с климатичната криза

Човечеството изостава значително от необходимото темпо за справяне с климатичната криза
pixabay
Повече за:

Мерките за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса "изостават значително" от темпото и мащаба, необходими за справяне с климатичната криза. Това се подчертава в нов научен доклад, съобщават ДПА и "Асошиейтед прес", цитирани от БТА.

През 2015 г. практически всички страни по света сключиха споразумение в Париж да ограничат глобалното затопляне до 1.5 градуса над нивата отпреди индустриалната епоха (1850-1900 г.), за да се избегнат най-тежките последици от климатичните промени.

В доклада за предприетите действия се констатира, че 41 от 42 разгледани показателя не са на път да постигнат целите си за 2030 г. Само един показател - делът на продажбите на електрически коли, е на път да постигне целта си, заложена в Парижкото споразумение.

"Въпреки десетилетията на ужасяващи предупреждения и призиви, лидерите ни до голяма степен не успяха да мобилизират действия за климата, които да се доближат до необходимите темпо и мащаб", изтъква водещият автор Софи Бьом и предупреждава: "Няма време да работим по ръба. Вместо това се нуждаем от незабавни промени, които да доведат до трансформации във всеки сектор през това десетилетие."

Друга ключова констатация в доклада е, че половината от показателите изостават в толкова голяма степен, че за да бъдат приведени в необходимото русло, усилията трябва да са двойно по-големи, отколкото са в момента.

В доклада се посочва, че делът на слънчевата и вятърната енергия трябва да се увеличава средно с 24 процента годишно - в момента той нараства с 14 на сто годишно.

В него се казва също, че изоставянето на изкопаемите горива трябва да се увеличи седем пъти в сравнение с настоящите нива. Но държавните субсидии за петрол, газ и въглища почти се удвоиха от 2020 г. до 2021 г.

Авторът на доклада Клеър Файсън от базираната в Берлин неправителствена организация Climate Analytics заяви, че е "абсурдно" да се продължава да се инвестира сериозно в енергията от газ и въглища.

Докладът е изготвен със съвместните усилия на световни организации, работещи в сферата на борбата с климатичните промени, и излиза в навечерието на конференцията за климатичните промени (COP28), която ще се проведе в края на месеца в Дубай.

 

 


Докладвай за нередност в статията
Добави коментар