Вход | Регистрация
Перник 18°C

Иво Недялков-Фараона: Нито едно голямо богатство в България не е заченато без сношение с държавата

Иво Недялков-Фараона: Нито едно голямо богатство в България не е заченато без сношение с държавата
Снимка: бнр
Нито едно голямо богатство в България не е заченато без сношение с държавата. Това заяви пред БНР юристът и предприемач Иво Недялков, известен като Фараона. 
"Всяко голямо богатство, с редки изключения, е чрез някакви сделки, помощи, транзакции. Дори в момента продължава - еврофондове, евросубсидии, ще правим виртуални пристанища, къщи за гости, които са за тъщи... Нещата си продължават. Даже онова време, в което ние сме живели, и операциите, които сме правили, изглеждат смешни на фона на това, все едно сме били в някаква детска градина", коментира той.
Единствените структури, които продължават да работят в държавата, са Комсомола и Държавна сигурност, подчерта Недялков и обясни: "Като закъсат за министри - пак търсят от Комсомола и Държавна сигурност". Според него това е манталитет на работа
По думите му с много малки изключения всички, които преди 10 ноември са били някакъв фактор в държавата, са били или обект, или субект на ДС. Дори тези, които ходиха на задгранични командировки зад Желязната завеса, им се съставяха картончета и се афишираха като сътрудници под някаква форма, даде пример той. И изказа мнение, че голяма част от номенклатурата е задържала властта в себе си, като я е предала на своите деца.
"За съжаление, тези хора, които навремето не бяха добре образовани на ръководни позиции, но те имаха качества, които новите хора - техните наследници, завършили на Запад срещу стотици хиляди долари обучение, не могат да им стъпят на малкия пръст - нямат комбинативност, визия. Нямаме визионери. Нямаме хора сред младите, които да виждат напред за 10-20-50 години какво ще се прави, как ще станат нещата", продължи коментара си Иво Недялков. Според него хората в онези времена са имали особен морал - особено чувство за дълг и отговорност. А в днешно време са много рядко тези позитивни качества в младите хора, смята той.
"Преди 10 ноември чувството за дълг и достойнство беше много силно развито. Загубиш ли уважението на околните, беше равносилно на гражданска смърт и не можеш да продължиш да функционираш нормално. Сега, каквото и да стане, им е все едно и продължават още по-нагло да правят същите неща". 
Това номадство при политиците е недостатъчно достойна проява, коментира още Недялков. И изказа мнение, че все по-трудно се прави бизнес не само в България, но и в световен мащаб. 


Докладвай за нередност в статията
Добави коментар