Вход | Регистрация
Плевен 21°C

Ученици правят вино в школото си

Избата им притежава завидна енотека с над 5 хиляди бутилки

Ученици правят вино в школото си
Снимка: sxc.hu

Ученици правят вино в Плевен. Но не като криминално деяние, а чуден елексир за наслада на познавачите. Дионисиевата течност всъщност се произвежда в единствената у нас учебна изба, в която тийнейджъри усвояват тънкостите на занаята.

Минипредприятието на плевенската гимназия по лозарство и винарство "Александър Стамболийски” е регистрирано като търговски обект и продава наливни вина, създадени по време на практиката на учениците. Интересен момент е, че двамата технолози в избата са някогашни възпитаници на същото училище.

Школската изба е на близо 120 години и още първата  продукция от реколта 1893 г. взема златен медал на изложение в Париж. В следващите години вината на плевенските ученици носят още 18 златни и 11 сребърни и бронзови медали от международни форуми.

Най-популярната продукция на школската база от години е "Каберне Совиньон”. Доста почитатели има и бялото вино "Дружба”. В избата се преработват около 50 тона грозде на година и се произвеждат между 4 и 6 вида вина.

400 декара е земята в училищното стопанство. Но на тях освен лозя има и култури, нужни за обучението в другите специалности - растителна защита и агрохимия.

Школските еликсири отлежават на 8 метра под земята. В избата се поддържа постоянна влажност и температура около 16-17 градуса. Разликите между зимата и лятото са не повече от 5 градуса.
Школската винарна притежава завидна енотека с над 5 хиляди бутилки, с която училището се гордее. В нея се пази най-старото вино у нас - бутилка "Гъмза” от 1893 г. Специално за колекцията от всяка реколта се затварят между 50 и 100 бутилки от всяко вино.

Плевенското лозаро-винарско школо е първото професионално училище у нас в този бранш и третото земеделско след тези в Садово и Образцов чифлик. Първият му випуск в края на 19-и век е "бутиков” - едва от 8 ученици. За тях обаче е отредена прекрасна двуетажна сграда в самия център на Плевен. По-късно тя е превърната в пионерски дом, а сега е Център за работа с деца.
Сред знаменитите му възпитаници са Александър Стамболийски, чието име носи днес училището, другият земеделски трибун - Янко Забунов, както и незабравимият актьор Григор Вачков.

При откриването винарната получава най- модерното за времето си оборудване. Машините са френски и немски. Всички дървени съдове са унгарски. Една от първите дъбови бъчви се пази и досега - като експонат в училищния музей.


Присъединете се към Sever.bg във Facebook, за да следите и там всичко, което публикуваме.

 



Източник: Труд
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар