Вход | Регистрация

Месни заговезни

Традицията повелява на празничната трапеза тази вечер да има месни ястия

Месни заговезни

Осем седмици преди Великден, днес е последният ден, в който можем да се облажим с месно ястие, преди началото на Великите пости, подготвящи духа и тялото за най-големия християнски празник Великден.

На 23 февруари отбелязваме църковния празник Неделя Месопустна, наричан още Месни заговезни.

Празникът получава названието си от традиционната вечеря с месни ястия, след която е забранено да се яде месо до края на Великия пост. Подготвяйки вярващите за изпитанието на строгия пост обаче, църквата позволява през следващата седмица да се консумират млечни продукти.

Цялата седмица между Месни и Сирни заговезни преминава под знака на жизненост и любов, връзват се люлки, играят се хора и се палят огньове.

Седмицата след Месни Заговезни се нарича Сирница. През нея до следващата неделя, когато е Сирни Заговезни, може да се ядат сирене, мляко, масло - всякакви млечни продукти и яйца.

По традиция малко преди вечеря на Месни Заговезни, младите посещават кръстника и родителите на булката. Носят им дарове: варена кокошка, обреден хляб и вино, днес най-често торта.

На празника, цялото семейство се събира на масата и заговява за последно с богата на месни продукти трапеза. Наближават дните, в които веселбите са забранени.

Традиционни гозби за този ден са: варена кокошка, свинско с кисело зеле, свинско с булгур или нахут, сарми с месо, баница с животинска мазнина (мас, краве масло), баница с месо.

На Неделя Месопустна в църквата се четат откъси от Библията за Страшния съд, които да припомнят на миряните за последиците от извършването на грехове.

Многодневните пости са 4 пъти в годината. Смисълът на поста е да се овладеят желанията на плътта и да се укрепят духовните сили.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар