Вход | Регистрация
Русе 21°C

ПГПТ „Атанас Буров“ на 90 години

Годишнината бе тържествено отбелязана

ПГПТ „Атанас Буров“ на 90 години
ОбС - Русе

С тържествена церемония днес беше отбелязана 90-та годишнина от основаването на Професионалната гимназия по промишлени технологии "Атанас Цонев Буров" в Русе.

В своето приветствие към възпитаниците на гимназията, председателят на Общински съвет – Русе засл. проф. Васил Пенчев отбеляза: "Училището, това е мястото където се готвите да бъдете преки участници в реалната икономика, в пряката производствена дейност. Това е мястото, където се учите да бъдете инженерите, строителите на утрешна България. Дълбок поклон пред вашите преподаватели и пред любовта, която вие храните към вашето училище…."

Официални гости на събитието бяха още зам. областният управител на Област Русе Айлян Карамехмедова, зам.-кметът на Община Русе Иван Григоров, началникът на Регионалния инспекторат по образованието Димитър Райнов, директорът на Дирекция "Бюро по труда" Баки Солак и др.

В края на тържеството, директорът инж. Анета Христова, подари на всички официални гости плакети по повод 90-та годишнина на учебното заведение.

1097312


ПГПТ "Атанас Цонев Буров" е пряк наследник на най-добрите традиции на допълнително занаятчийско училище "Атанас Цонев Буров" към Русенската търговско - индустриална камара, създадено през 1923 година и на първото в България Фабрично-заводско училище, основано през 1948 година.

Атанас Цонев Буров е роден през 1880 г. в гр. Лясковец. Още от съвсем млад започва работа при чичо си – известния търговец Димитър Буров и поема ръководтсвото на фирмата "Д. А. Буров и &" град Свищов. Заема видно място сред стопанските и политическите дейци на града.

През 1907 г. е избран за действителен член на Русенската търговско - индустриална камара и заема този пост в продължение на 30 години. Депутат е в петото НС. През 1912 година се установява да живее в Русе.

1097311

Атанас Буров взема активно участие в дейността на Търговската камара. На 30 април 1920 г. е избран за нейн председател. Участва в управлението на едни от най-големите стопански институти в град Русе. Умира в град Русе на 3 януари 1938 година.

В знак на признателност към личността, голямото предприемаческо дело и изключителни заслуги на Атанас Цонев Буров за създаване на Камарното допълнително занаятчийско училище в Русе. Бюрото на Камарата взема решение училището да се именува Атанас Цонев Буров. Това става на 3 януари 1938 г.

В началото на 1948 г. името му като патрон на училището е заличено. Несправедливо заличеното име е възстановено през 1997 г. по инициатива на директора на СПТУ по машиностроене.

Първият учебен ден на на откритото от Русенската търговско-индустриална камара чирашко училище е на 5 ноември 1923 г. През 1929 г. училището е Камарно - допълнително занаятчийско. Подготвят се калфи и майстори, които държат изпит пред комисия, назначена от камарата.

От 1 януари 1948 година камарната институция в България е закрита. Цялостната издръжка и ръководство на камарните училища под названието "професионални" се поема от държавата чрез съответно министерство. На 7 март 1948 г. към завод "Георги Димитров" - Русе се открива първото фабрично-заводско училище в България. То се съвместява с промишленозанаятчийско училище по неметалните занаяти.

През 1962 г. училището придобива статут на средно с три годишен срок на обучение, а през 1967 г. новото наименование на училището е СПТУ по машиностроене.

Юбилейната 2003 година училището посреща с наименование Професионална гимназия по промишлени технологии "Атанас Цонев Буров". То отразява началото на най-новия етап в неговото развитие - да обучава млади хора, способни професионално да се реализират в условията на интегриране на България в Европейския съюз.

<< Sever.bg във Facebook >>

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар