Вход | Регистрация

Русе 21°C

Русе ще се превърне в Могилино?

Предоставят се 2 нови услуги „Живот в общността“, по които ще се разкрият 3 нови ЦНСТ

Русе ще се превърне в Могилино?
Снимка: Thinkstock/Guliver

"Възможно е градът ни да се превърне във второто Могилино". Такова предупреждение е отправил русенец по време на редовно заседание на Общински съвет тази сутрин, пише Ruseinfo.net. Страховете му са провокирани от закриването на Дома за медико-социални грижи в града.

Русенецът, цитиран от електронното местно издание, подкрепя процеса на деинституционализация, но не и начина, по който се осъществява той. Според него това е лечебно заведение, където се настаняват деца с потребности от лечение, необхванати от НЗОК. Това би довело куп непредвидени проблеми. Предложението му било вземането на решение по въпроса да бъде отложено.

От своя страна началникът на отдел Мариела Личева е успокоила, че няма никаква опасност при закриването да се причинят някакви вредни последици.

Към момента на постоянна грижа в дома са само 7 деца. Останалите са в семейна среда и ползват дневна и почасова услуга.

977816

Галина Бисет работи към Сдружение "Еквилибриум" в Русе. Тя е регионален мениджър за Централна и Източна Европа и има своя роля и отношение към Домовете за деца "Надежда".

"За мен беше важно да се съберат ресурсите и know how на двете организации, така че, в мащаба на България, "Еквилибриум" и Домове за деца "Надежда" работят заедно и активно по закриването на институции за деца.", каза за Север.бг социалният експерт още в края на май по време на Междурегионалната среща на ЦОП във Велико Търново.

През 2012 и част от 2013 г. в Русе за закрити и са в процес на закриване две институции за деца - ДМСДГ и ДДЛРГ "Райна Гатева".

"ДМСДГ е един от пилотните дома, които се закриват по проект на Министерство на здравеопазването, посока "Семейство" с пари по ОП. Децата с увреждания, които са в дома, ще бъдат прехвърлени в новата услуга, която ще се разкрие заедно с комплекс от други услуги, а именно, в Специализиран център за резидентна грижа за малки деца от 0 до 3 г. с много тежки и комплексни увреждания.", уточни тогава Галина Бисет.

От ЦОП Русе са работили интензивно през миналата и до момента от настоящата година, увери тя. По думите й решението за закриване на ДДЛРГ "Райна Гатева" за деца от 7 до 18 г. е взето от Общината през ноември 2012 г. и в кратки срокове се е работило интензивно за намиране на семейни алтернативи за изведените деца.

"От 14-те случая, по които работихме, само 2 по-големи деца, почти напускащи системата за грижи, бяха прехвърлени в оставащия дом за ДДЛРГ, а останалите деца намериха своите семейства - настаниха се при близки роднини, реинтеграция, национално и международно осиновяване, приемни семейства.", каза още експертът.

Според статистиката, която ни бе дадена, през 2012 г. ЦОП в Русе е работил по 29 случая на деца, настанени в институции. Повечето от тях са били от Дома за медико-социални грижи. Друга част са били от закриващия се ДДЛРГ "Райна Гатева", други - от Дома "Св. Димитър Бесарбовски" и група от по-малкия дом за ДДЛРГ "Надежда", където се настаняват деца от 3 до 7 г.

"Този дом също е в последната си фаза на живот, тьй като има около 4-5 резидентни деца и около 15 деца на седмична грижа. Тази година кацитетът на дома е бил намален до 20 деца, от които, на практика, има 5 постоянно живеещи там деца. Останалите имат семейства, които ги взимат в събота и неделя. Плановете са на мястото на този дом да се изгради Дневен център за деца с увреждания, тъй като в съществуващите два центъра в Русе не стигат местата за всички деца с увреждания. ", обясни развитието в плановете на социалните услуги Галина Бисет.

977817

От 29-те случая, за 3 деца - две сестрички и братче, настанени в оставащия ДДЛРГ, не са намерени варианти за връщане в семейна среда или при близки и към момента те са останали в дома. Още двама братя и сестра са в същия дом. Социалните работници са работили с бащата за извеждането му от кризата, в която е изпаднал. Като основен проблем отчете липсата на жилище и работа. Търсят се контакти с майкате, която е в чужбина и извеждането на децата при нея.

Това са 6-те неуспешни случая, при които не се стигнало до реинтеграция, отчете социалният експерт.

Персоналът от закритите институции ще бъде пренасочен към предоставянето на нови социални услуги, които се разкриват и се осигурява обучение. Две нови такива услуги са "Живот в общността" и по тях ще бъдат разкрити 3 нови Центъра за настаняване от семеен тип /ЦНСТ/, където има необходимост от квалифицирани кадри.

<<Sever.bg във Facebook>>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар