Вход | Регистрация

Българската община се разкрива пред гражданите

12 октомври е Ден на българската община

Българската община се разкрива пред гражданите
Снимка: sxc.hu

Днес можете необезпокоявано да надникнете в сградата на своята Община, за да добиете представа как данъците, които плащате намират приложение в конкретни действия и хора. Любопитството ви към дебрите на чиновническата работа /защото тя, другата, която има властта да налага решения, няма да е съвсем на показ/ не ще бъде спряна още на входа, защото днес българските общини имат празник и обявяват Ден на отворените врати.

12 октомври е обявен за Ден на българската община през 1998 г., когато Третото общо събрание на Националното сдружение на общините в Република България решават, че след като на този ден през 1882 г. е публикуван първият Закон за общините и градското управление в България, той трябва да се отбелязва подобаващо.

Още в Търновската конституция заляга идеята за установяване на местното самоуправление в административно-териториални единици, наречени "окръжия, околии и общини” /16 април 1879 г./. През 1991 г. ролята на общинската единица е недвусмислено определена в Конституцията като "основна административно-териториална единица, в която се осъществява местното самоуправление”.

Отговорна е ролята, с която са натоварени общинските управници. Толкова е отговорна и себедостатъчна, че често става израз на поговорката "Царят дава, пъдарят не дава”. Затова е някак задължително това управление освен общинско да стане обществено.

Не е нужен Ден на отворените врати, за да се разбуди гражданската отговорност на всеки от нас и да се интересуваме системно от проблемите в населеното си място и какви мерки се вземат за разрешаването им. Интересувайте се, задавайте въпроси, притеснявайте, защото често има подходящо решение по даден въпрос, но то е толкова неизгодно за някого, че единствено покрай избори се достига до него.





Докладвай за нередност в статията
Добави коментар