Вход | Регистрация

Правила за безопасност при среща с диви животни

Правила за безопасност при среща с диви животни
Снимка: Bulphoto

На всеки от нас му се е случвало, разхождайки се в планината, да срещне по пътя си диви животни. Някои са безопасни и бягат от нас, но от други трябва ние да бягаме. За това обаче също трябва чалъм и специалистите дават някои полезни съвети в тази насока.

Сред "страшните" животни, на които е възможно да попаднат /и да бъдат нападнати/ туристите са скитащи кучета, чакали, вълци, диви прасета, или да бъдат ухапани от змия.

Не е изключена и среща с мечка, затова първите правила за поведение при среща с представител на дивото животинско царство, са свързани именно с този хищник.

1. За да се избегне нежеланата среща с мечка, важно е в гората да се вдига шум, било говорене, било подсвиркване. Това би дало възможност на мечката да чуе шума от голямо разстояние и да се отдалечи.

2. Не се препоръчва ходенето "соло" в гората, тъй като мечката по-лесно би нападнала само един човек, отколкото група от двама или повече.

3. Ако попаднете на малки мечета, отдалечете се по най-бързия начин. В никакъв случай не се опитвайте да ги хванете или да се снимате с тях. Майката със сигурност е наблизо.

При внезапна среща с мечка:

1. Започнете да се отдалечавате съвсем бавно, без резки движения, като не я изпускате от поглед. Отдалечете се с бърз ход чак след като спре да ви вижда.

2. Продължавайте да говорите каквото ви дойде на ум, но тихо и монотонно.

3. Ако имате нещо под ръка, било то раница, чанта, яке или шапка, хвърлете го встрани, за да отвлечете вниманието й.

Ако ви нападне мечка:

1. Свийте се на кълбо, легнете по корем и покрийте с ръце главата си. Мечката ви е приела като заплаха, а липсата на каквото и да е движение от ваша страна ще я накара да мисли, че заплахата е отминала, и тя ще се отдалечи.

2. Ако ви подгони мечка, много относително е какво трябва да направите. На кратки разстояния мечката развива скорост до 55 км/ч. Шансовете за бягство са минимални. Все пак по-добре е да се тича надолу.

3. Да се качите на дърво няма голям смисъл, тъй като мечките са отлични катерачи и спокойно изкачват 7-8 метрови дървета. Вариантът тук е да се качите на разклонено дърво, на някой от по-тънките му клони.

4. Не винаги изправена на задните си лапи мечка е сигнал за нападение. Това е начин на сплашване. В този случай добре е човек да започне моментално отдалечаване, без резки движения, като отново не изпуска от поглед заплахата.

5. Най-добър вариант срещу нападение е да разполагате със спрей против мечки, но ако нямате такъв, малко алкохол също може да помогне, ако успеете да уцелите очите й. Ако нямате спрей против мечки, по-добре не рискувайте с дезодорант или спрей за самозащита, тъй като те не са достатъчно силни и само рискувате да разгневите мечката.

Тя може да бъде предизвикана да ви нападне, ако е ранена, ако сте нарушили критичната дистанция от 10 метра и се е почувствала в капан, както и ако е с малки или се намирате в близост до бърлогата й. Затова е препоръчително изброените ситуации да се избягват.

Храната е добре да се поставя на 20-30 метра от мястото ви на нощуване, по възможност закачена на дърво, тъй като мечките имат отлично обоняние и могат да надушат храна от над 10 км.

При нападение от други животни правилата са различни:

За да ви нападне глиган, най-вероятно е ранен. И разгневен. В тази ситуация можете да се спасите, като се качите на дърво. Освен това глиганът вижда в много малък ъгъл. Ако глиганът, който ви напада, е пред вас, кривнете рязко вляво или вдясно – глиганът няма да ви види и ще продължи напред.

Ако ви нападне вълк, също можете да се спасите на дърво! Вълкът е много бързо животно и работи тактически при нападение. Лошо е, ако е цяла глутница, защото вероятно ще ви обградят. Но това в България не се е случвало от много години и е по-скоро теоретично.

Чакалите са сравнително страхливи и вероятността да нападнат човек е много малка. Ако това все пак се случи, силни викове и размахване на ръцете ще са достатъчни да го прогонят.

За змиите важи правилото да вдигате шум (препоръчва се движение с щеки в планината), защото не чуват, но усещат вибрациите. Повечето ухапвания са по вина на човека, когато не я е видял и я е настъпил. Змията най-малко желае среща с човек. При среща със змия просто трябва да я оставите да изчезне, да не се опитвате да я гоните или хващате, защото гоненицата най-вероятно ще завърши фатално за вас.

А иначе, за да сведете инцидентите със змии до минимум, трябва да знаете какви места обитават. Усойниците обитават припеците в гората и планината, затова очите ви трябва да са на четири, когато минавате по такива места. Пепелянката може да бъде навсякъде, основно обича пъстрите сенки и храсталаците, където се чувства на спокойствие. Змиите обичат места, в близост до които има вода.

__________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар