Три русенски общини с общ туризъм
Проектът бе представен на Х-то юбилейно туристическо изложение „Планините на България – гостоприемство в четири сезона“ в Пампорово
Снимка: Община Русе
Възможностите за туризъм в региона Русе-Иваново-Борово бяха представени на щанд на Х-то юбилейно туристическо изложение "Планините на България – гостоприемство в четири сезона", което се проведе от 10 до 13 октомври в к.к. Пампорово. Форумът беше организиран от Регионална туристическа асоциация "Родопи” и премина под патронажа на Министерството на икономиката и енергетиката
В него се включиха туроператори, хотелиери, представители на държавни институции с отношение към туризма, представители на туристическия бизнес от България и чужбина, гости и жители на Смолянска област и специалисти от неправителствени организации в туристическия бранш. Сред участниците имаше и представители на Унгария, Германия, Гърция и Турция.
Туристическият продукт на туристически район "Русе-Иваново-Борово" беше представен с брошури, гид и карта, отпечатани по проект "Реки на времето, който се реализира от Община Русе, в партньорство с общините Борово и Иваново. На борсата беше презентирана и кандидатурата на Русе за Европейска столица на културата 2019.
Изложението беше съпътствано и от дискусионна кръгла маса, на която бяха дискутирани актуални проблеми на туристическия бранш.
Проектът "Реки на времето" предстои да бъде представен и в следните туристически борси:
- 14–17 ноември 2013 г. и м. 03.2014 г. – туристическо изложение TTR – Букурещ, Румъния;
- 14–17 ноември 2013г. –Borsa Mediterranea Del Turismo Archoelogico – Пестум, Италия;
- 13–15 февруари 2014г. – международна туристическа борса "Ваканция и спа" – София;
- април- май 2014 г. – Фестивал на отговорния начин на живот "Зелени дни" – София;
- април 2014 г. – туристическа борса "Културен туризъм" – Велико Търново;
- май 2014 г. – изложение "Уикенд туризъм" – Русе 2014.
Проектът "Реки на времето” се изпълнява от Община Русе в партньорство с Община Борово и Община Иваново по Оперативна програма «Регионално развитие». Проектът се съфинансира от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Общата му стойност е 427 532 лв. в това число:
Съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие – 363 402,20 лв.;
Съфинансиране от държавния бюджет на РБългария – 42 753, 20 лв.'
Собствен принос на всички партньори по проекта – 21 376, 60 лв.
50 % от тази сума ще се осигури от бюджета на Община Русе, а останалите 50% ще се осигурят поравно от бюджетите на другите два партньора – Община Борово и Община Иваново.