Крим отговаря иска ли да стане част от Русия
Жителите на Крим излизат на референдум
AP/БТА
Жителите на полуостров Крим излизат днес на исторически референдум, на който се поставя въпросът за присъединяването им към Русия.
Върховният съвет на Крим вече прие Декларация за независимост, а също се обърна към Москва с молбата автономната република да бъде приета в Руската федерация. Сега това решение трябва да бъде потвърдено и с желанието на жителите на полуострова.
Първоначално референдумът трябваше да се проведе на 25 май, после датата бе изтеглена на 30 март, а накрая заради нарасналите заплахи тя бе изтеглена още по-рано – на 16 март.
На днешния референдум гражданите на Крим ще трябва да гласуват по два въпроса. Първият е: "Съгласни ли сте с присъединяването на Крим към Русия като субект на Руската федерация?". А вторият: "Съгласни ли сте с възстановяването на конституцията на Република Крим от 1992 г. и за статута на Крим като част от Украйна?".
Позициите на международната общност за легетимността на вота е спорна. ЕС и САЩ са твърди в мнението си, че референдумът противоречи на международните закони и осъждат остро действията на Русия, която е готова да получи автономията на всяка цена. Оценка за референдума ще дадат 70 наблюдателя от 23 държави. Над 10 000 представители на украинската милиция пък ще следят за реда по време на референдума.
До референдум се стигна след няколко месеци на напрежение на Майдана в Киев. На 21 февруари президентът Виктор Янукович и опозицията подписаха със западно посредничество споразумение, което предвиждаше предсрочни президентски избори. Но още на следващия ден Виктор Янукович на практика бе свален, а властта бе взета от довчерашните опозиционери с решаващата подкрепа на радикалните националисти.