Да е честито Рождество Христово!
Каква е Коледа за българските емигранти и как празнуват Рождество по света
![Да е честито Рождество Христово! Да е честито Рождество Христово!](http://sever.bg/pictures/1146438_651_367_16x9.jpg)
thinkstockphotos.com
Рождество Христово е! Целият християнски свят отбелязва един от най-светлите църковни празници в християнската държава. Празникът се нарича още Божик или Божич. На Коледа честваме рождението на Исус Христос - Божият син, който, според Евангелието, се родил преди повече от 2000 г. в Юдейската провинция Витлеем.
Малко преди да се роди Христос майка му Мария, заедно с Йосиф, отишли във Витлеем. В страноприемницата нямало места за подслон и те се приютили в пещера извън града, в която пастирите затваряли овцете си. Там Мария родила сина си. Повит в пелени, младия Бог бил положен в ясли, а животните го сгрявали с дъха си.
Мигът на раждането му бил ознаменуван с ярка звезда, която била знак, че на света е дошъл Спасителят. Първите пастирии, които се поклонили на Младенеца, били витлеемските, а изгрялата нова звезда станала пътеводител и на трима източни царепожелали да почетат Божия син.
В народния календар Рождество Христово започва в полунощ с обичая коледуване. Из цяла България тръгват коледарите. В коледуванията участват само момчетата - ергени, годеници и по-млади, скоро женени мъже, които се наричат коледари, коладници, коледаре, коледници.
Малките коледари обикалят през деня на 24 декември, въоръжени с дрянови пръчки - сурвакници и торбички, те тропат по вратите, влизат в къщите и пеят коледарски песни, казват стихове и наричат благословии. От полунощ до сутринта по къщите обикалят по-големите коледари и също пеят коледни песни с пожелания за здраве, щастие в семейството и богата реколта, а стопаните даряват и тях с коледарски краваи, пари и различни храни.
На 26 декември коледарите се събират отново, за да разпределят краваите помежду си. Всеки взема кравая на своята любима. Ако някоя мома е харесвана от повече ергени, нейният кравай се разиграва на търг. Печели онзи, който даде най-много пари. Останалите събрани продукти се разпродават и средствата се предоставят на църквата или на училището,
Коледен празник е и Стефанов ден. Той се чества на 27 декември. Празникът е посветен на първомъченика на християнската църква архидякон Стефан.
Според народните поверия след полунощ на Бъдни вечер започват така наречените "погански дни", защото от 25 декември до 6 януари границата между небето и земята изчезва и разделението между двата свята временно се заличава.
Имен ден празнуват днес: Христа, Христо, Радослава, Радослав, Радостина, Радостин, Божидар, Емил, Емануил, Християн, Ренета, Християна, Кристиян, Кристияна, Кристина, Христина и др.
Каква е Коледа за българите в Гърция, научи Соня Христова:
"Българите, които живеят и работят в Гърция споделиха за това как празнуват коледните и новогодишните празници там.
Преди време, когато все още е съществувала организацията "Българска общност" са се провеждали много празненства за българите в южната ни съседка. Сега вече това не е така. Малка част от тях, най-вече тези, които живеят в Атина, се организират сами. Така те отбелязват празниците, но по български. Те споделят, че гърците не празнуват Бъдни вечер, защото това за тях не е празник. Но Коледа и Нова година отбелязват с много храна и празнично настроение. Сънародниците ни казват, че въпреки, че се стремят да се придържат към българската кухня, има някои сладкиши например, които са си взаимствали от гръцкия народ.
![]() |
![]() |
Тази година малка българска група решиха да отпразнуват наближаващите празници с екскурзия до един от близките острови. Те предварително бяха подготвили традиционни български ястия като: баница, баклава, пита, различни видове сладки и сладкиши, дори трушии. Със своите домашно приготвени изделия, те участваха в конкурс. Организаторите бяха подготвили много игри и викторини, като не пропуснаха и да наблегнат на българската музика и най-вече на хората. Както казват българите, "ние ще си празнуваме, чисто по български". Те са затворен кръг от хора и по този начин отбелязват предстоящите празници.".
![]() |
![]() |
![]() |
Католиците във Франция също много тачат Коледа, разказа Галя Борисова от Тетевен. От три години тя работи в държавата на Пиринейския полуостров.
"Подготовката за този хубав семеен празник е както в България, но с чужди хора - нали сме на гурбет... Близките и семействата много ни липсват."
![]() |
![]() |
![]() |
Коледа по света, според Уикипедия:
В Австралия Коледа често се празнува на плажа при 40 градуса температура. В Южното полукълбо Коледа съвпада с ваканцията и отпуските. Австралийците обичат да бодърстват през празничната нощ в градината на светлината на свещи и факли.
Австрия е страната, където се ражда известната коледна песен "Зимна нощ", изпълнена за пръв път в църквата "Свети Никола" в Обендорф, близо да Залцбург, през 1818 г.
В Албания Коледа е един от най-популярните фестивали и се посреща с голямо веселие от местните хора, които спазват традицията за честване на годишнината от рождението на Иисус Христос.
В Англия в навечерието на Коледа се пеят песни и танцуват танци. Във всеки дом има накичена елха за радост на всяко дете.
В Аржентина украсяват не елха, а вечно зелените дръвчета със сняг, направен от памук. На Коледната вечеря цялото семейство се събира в лятната градина.
В Армения, която е първата страна официално възприела Християнството, Бъдни вечер е един от най-големите свети религиозни празници. Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари, а Коледа и Богоявление в един ден - на 6 януари по Юлианския календар.
На Африканския континент Коледа се празнува от малки и големи християнски общности. На континента има приблизително 350 милиона християни.
В Бангладеш по Коледа мъжете засаждат двойки от бананови дървета в близост до къщите си и до църквата. Малко преди Коледа те накланят листата им, така че да се образува дъга.
На Бахамските острови честванията, наречени Junkanoo, се провеждат на 26-ти Декември и 1-ви Януари. Между 2 часа през нощта и сутринта огромен парад радва стотици хора с танци, музика и най-различни костюми.
В Беларус сламата е важен аспект от Коледните празници. Повечето от ярко оцветените играчки на елхата в Беларус са направени от слама във всякакви форми.
В Белгия се говорят два официални езика - Фламандски и Валонски (версия на френският), двата езика се говорят в различните региони. На Бъдни вечер се прави празнична вечеря от повечето хора, започваща с питие аперитив и ордьовър.
В Белиз елхата се украсява с лодки, символизиращи успешната риболовна индустрия на страната. Друга типична декорация са птиците, които са символ на мира.
В Боливия основният акцент на Коледната украса е сцената "Рождество Христово". Повечето от тях са направени под формата на пирамида със самата ясла в горната част.
В Босна и Херцеговина Коледните дръвчета са украсени с играчки, шоколад, светлини и цветни топки и традиционно гарнирани със звезди. Местните празнуват Коледа предимно със семействата си.
В Бразилия обичайте са доста различни, поради разнообразието на народа. Една от традициите е направата на сцената на "Рождество Христово" или "Пресепио" (думата произлиза от иврит "presepium", което означава леглото от слама на което Исус е спал за първи път във Витлеем).