Вход | Регистрация

ЕС влоши прогнозата си за икономиката на България за 2023 г.

ЕС влоши прогнозата си за икономиката на България за 2023 г.
pixabay.com
Повече за:

Европейската комисия влоши в лятната си макроикономическа прогноза очакванията за България за следващата година и леко ги подобри за 2022 г. Добрата новина е, че все още не се предвижда изпадане на българската икономика в рецесия.

В актуализираните данни се посочва, че тази година ръстът ще бъде 2.8% от БВП, а догодина - 2.3%. Инфлацията ще бъде 12.5% в края на годината след 2.8% през 2021 г., а догодина - 6.8%.

В сравнение с пролетната прогноза реалният ръст на БВП е с 0.7%по-добър за настоящата година и с 0.8% по-нисък за 2022 г.

"Корекцията нагоре за 2022 г. отразява основно силното възстановяване през първото тримесечие на настоящата година. По-слабата външна икономическа среда и по-трудните условия за кредитиране, комбинирани с по-слаб ръст на реалните заплати, обясняват ревизията надолу на очакванията за 2023 г-", пише в съобщението на Европейската комисия.

Ще има още повишаване на цените, включително заради силното вдигане на заплатите през 2022 г., се казва в прогнозата. "В контекста на по-малко активно кредитиране и адаптиране към инфлационните очаквания се предвиждат по-скромни повишавания на заплатите през 2023 г., което ще доведе и до забавен ръст на потреблението."

Руското нападение срещу Украйна в края на февруари рязко влоши потребителските настроения и това предполага, че консучацията ще е по-ограничена до края на годината. Износът на стоки и услуги (предимно туристически) се очаква да се увеличат, а Плана за възстановяане - да бъде основният фактор зад ускорен ръст на инвестициите през тази и следващата година.

Но инфлацията ще е много висока, основно заради цените на енергията и храните, като те ще отразяват отчасти и ефекта от повишаването на заплатите.

Как е в ЕС и еврозоната

В официалното съобщение се посочва, че военната агресия на Русия срещу Украйна продължава да оказва отрицателно въздействие върху икономиката на ЕС, като я тласка към по-нисък растеж и по-висока инфлация в сравнение с прогнозата от пролетта.

В (междинната) икономическа прогноза от лятото на 2022 г. се предвижда, че икономиката на ЕС ще нарасне с 2.7 % през 2022 г. и 1.5 % през 2023 г.

В еврозоната растежът се очаква да бъде 2.6 % през 2022 г., като през 2023 г. ще се забави до 1.4 %.

През 2022 г. средната годишна инфлация се очаква да достигне исторически върхови стойности от 7.6 % в еврозоната и 8.3 % в ЕС, преди да се понижи през 2023 г. съответно до 4.0 % и 4.6 %.

"Много от отрицателните рискове, свързани с прогнозата от пролетта на 2022 г., се реализираха. Нахлуването на Русия в Украйна оказа допълнителен натиск за повишаване на цените на енергията и хранителните стоки. Те подхранват инфлационния натиск в световен мащаб, подкопават покупателната способност на домакинствата и предизвикват по-бърза реакция на паричната политика от очакваното. Продължаващото забавяне на растежа в САЩ е в допълнение към отрицателното икономическо въздействие на стриктната политика на Китай за нулево разпространение на COVID. Като цяло се очаква икономиката на ЕС да продължи да се разраства, но със значително по-бавни темпове от очакваното в прогнозата от пролетта на 2022 г."

Номиналната инфлация до юни достигна рекордно високи стойности, тъй като цените на енергията и храните продължиха да растат, а ценовият натиск се разшири и обхвана услугите и други стоки. В еврозоната инфлацията нарасна силно през второто тримесечие на 2022 г. - от 7.4 % през март (на годишна база) до ново рекордно равнище от 8.6 % през юни.

Рекордно високата инфлация се очаква да намалее през 2023 г.

В ЕС увеличението беше още по-силно изразено, като инфлацията скочи с цял процентен пункт - от 7.8 % през март до 8.8 % през май. Прогнозата за инфлацията бе значително увеличена в сравнение с пролетната прогноза. Освен голямото увеличение на цените през второто тримесечие, се очаква допълнителното покачване на цените на природния газ в Европа да се отрази на потребителите и чрез цените на електроенергията.

Инфлацията се очаква да достигне най-високата си стойност от 8.4 % на годишна база през третото тримесечие на 2022 г. в еврозоната и след това да намалява стабилно и да спадне под 3 % през последното тримесечие на 2023 г. както в еврозоната, така и в ЕС, тъй като натискът от ограниченията в предлагането и от цените на стоките отслабва.

Изтончик: Дневник


Докладвай за нередност в статията
Добави коментар