Вход | Регистрация

Младежката безработица-проблем в ЕС и у нас

Младежката безработица-проблем в ЕС и у нас

България е между първите страни по младежка безработица в ЕС, заяви днес зам.-председателят на Българската стопанска камара /БСК/ Димитър Бранков. Близо 40% млади хора до 25 години са в т.нар. неангажираност, т.е. нито учат, нито работят. При регистрираната младежка безработица до 25 години има разминаване между числата на Евростат и на българската статистика – около 25% дава НСИ, 28% - Евростат.

Анализът на БСК показва, че това е структурен проблем. Бранков посочи, че над 60% от заетостта е в работни места и професии в сектори с ниска квалификация – търговия, услуги, строителство, охранителна дейност. Освен това, над 30% от работните места са заети от хора с по-висока квалификация от изискуемата.

Според зам.-председателят на БСК, причините са първо в структурата на икономиката и заетостта, след това идват тежките регулационни режими, липсата на крупни инфраструктурни и инвестиционни проекти, които да поемат тази безработица не само сред младите, а изобщо на пазара на труда. Той посочи, че и за България е валидно, че страни във валутен борд или които прилагат фиксиран валутен курс имат по-тежки проблеми със заетостта и доходите. Бранков подчерта също като голям проблем неефективното трудово законодателство.

Ние сме страната, може би най-назад в ЕС, по брой на срочни трудови договори, на договори с частично работно време, т.е. при нас трудовото законодателство създава пречки за ангажиране на специфични ниши на пазара на труда, каквито са младежите, майките, възрастните хора и т.н.

Димитър Бранков смята, че предлаганите от ЕК мерки за справяне с младежката безработица имат приложение в България.

Евростат излезе с данни, че проблемът не се решава, въпреки предприеманите мерки в ЕС, дори напротив – той се задълбочава. Констатацията на статистиците се подкрепя и от цифри – над 5,5 млн. младежи в момента са на пазара на труда и не успяват да си намерят работа. Причината е финансовата криза.

Страните с най-високо ниво на млади безработни в ЕС са тези, които са засегнати най-силно от финансовата и икономическа криза. Гърция е сред тях и в момента изпреварва по ниво на младежка безработица другата сериозно засегната от кризата държава – Испания.

Тази седмица безработицата в Испания стигна нов исторически рекорд – над 4,9 млн. души.
Подобно на други свои връстници в Европа, младежите в Италия също срещат сериозни затруднения при намирането на работа. Този факт поставя страната, според различни статистически данни, на едно от челните места в ЕС по ниво на младежка безработица. По последни данни тя е 36,5%.

Актуалната статистика в Германия отчита 8,1% безработица сред младите хора до 25-годишна възраст. На фона на 50-те процента безработни младежи в Испания и Гърция и 30% от българските, кипърските, унгарските и словашките – пак според статистиката – това си е направо постижение.

Равнището на безработицата сред младите чехи на възраст между 16 и 24 години премина границата от 15%. Въпреки това Чехия е сред страните с добри и не толкова тревожни показатели на фона на останалите европейски държави. Проблемите през последните две години обаче се усещат и те са породени от невъзможността на пазара на труда да поеме новите кадри, излизащи от висшите училища.

 

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Източник: бнр
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар