Два музея с уникални експонати в Хан "Хаджи Николи"
За празника на Велико Търново догодина може да видим още две съкровища - на Кубрат и на Крум
Снимка: Север.бг
Част от секретната златна българска колекция показва Националният исторически музей в откритата снощи изложба в хан "Хаджи Николи". Сред експонатите, показвани за първи път във Велико Търново, са мощехранителници, дарохранителници, църковна утвар и предмети, обслужвали духовния култ.
Изложбата "Християнски реликви и реликварии от България /V-XIX в./" е съвместна с Регионалния исторически музей - Варна.
"До началото на 90-те години тя наистина беше секретна, защото е придобита от т.нар. Югозападни български земи /Македония и Северна Гърция/ още по времето на Първата световна война, когато големият български археолог Богдан Филов, информира щаба на Българската армия, че в района на военните действия се повреждат много паметници и получава задача да мине с културната рота и да прибере ценните неща.", разказа при откриването на изложбата зам.-директорът на НИМ доц. д-р Цветана Кьосева.
След Първата световна война, по силата на Ньойския договор, България получава нареждане да върне ценностите, взети от тези земи. Като министър-председател Александър Стамболийски категорично отказва да изпълни нареждането и ги прибира в трезорите на Българската народна банка, където те престояват до 90-те години на миналия век. През 1994 г. са предадени на Националния исторически музей, където са почистени, реставрирани и показани за първи път.
"От тогава до сега това е нашето национално българско злато, с което НИМ с право се гордее и аз се радвам, че имаме възможността да го покажем в Търново - в центъра на българската духовност.", заключи доц. Кьосева.
За четвърта година на поканата да изложат ценни експонати в хана се отзовават и от Варненския исторически музей. В съвместната изложба културната институция участва с около 25 предмета от периода V-VI век от н.е. /ранната Византия/ до периода на XIV в.
"От фонда извадихме няколко изключително ценни реликви и реликварии - кръстове, икони - неща, които са показвани само в чужбина. За съжаление не можахме да представим тройния реликварий, т. нар. "матрьошка". Тя бе показана в Кливланд, Австрия и Виена. Направили сме една подборка от паметници, които да покажат всички тези предмети, свързани с култа и имащи религиозната натовареност да притежават чудодейните свойства на съдържащите се в тях мощи на светци.", представи експонатите директорът на Варненския исторически музей д-р Валентин Плетньов.
Сред сребърните и позлатени експонати, с филигранна изработка и дърворезба и инкрустирани със скъпоценни камъни, има и паметници от Русенския край - процесийни кръстове с посветителни надписи на 12-те апостола и Св. Богородица, открити край Нисово и село Цар Асен с датировка XI век.
Изложбата с уникалните културни паметници ще остане в залите на хан "Хаджи Николи" до средата на пролетта. След нея, по думите на д-р Плетньов, през март, ще бъде представена още една ценна изложба:
"Божидар Димитров даде дума, че за празника на града, 22 март, ще открием изложба, която ще съдържа единствените копия от паметниците в Малая Перешчепина и Над Сент Миклош /пази се в музея във Виена/. Едното съкровище е свързано с хан Кубрат, а другото - с хан Крум. И двете са старобългарски съкровища и са укрити още по времето, когато българите са живели по Северното черноморие. Сред ценните паметници има пръстен, на който е изписано името на Кубрат. Към момента двете находки са едни от най-ценните съкровища и се пазят в Ермитажа.".