Вход | Регистрация

Броим зимуващите водолюбиви птици у нас за 39-ти път

Тази зима се наблюдават няколко редки за България зимуващи птици

Броим зимуващите водолюбиви птици у нас за 39-ти път
Виктор Василев

Преброяване на зимуващите водолюбиви птици у нас ще се проведе от над 100 доброволци и членове на Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ от 16 до 18 януари. Повече от 40 екипа ще посетят всички големи водоеми в страната.

За 39-та година ще бъде извършени преброяването в България едновременно с това в почти всички европейски страни и Африка. За целта българските екипи ще обходят над 200 влажни зони, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие и всички големи язовири и реки във вътрешността на страната.

"Целта на преброяването е да събере точна информация, която да послужи за оценка на промените в състоянието на популациите на наблюдаваните видове птици. То е показател за промените в средата, която обитават птиците и хората”, коментира Стойчо Стойчев от БДЗП.

Интересни и редки за страната ни видове птици са установени през изминалите седмици. Те са дошли от север, за Да зимуват тук, като сред тях са тундров (малък) лебед, голяма дропла, стрепет (малка дропла) и световно застрашените малки белочели и червеногуши гъски.

Край Бургас е наблюдавана и рядката за нашите географски ширини черна гъска. Това е едва шестото наблюдение на този вид за нашата страна.

Към момента в страната ни са регистрирани над 20 000 от световно застрашените червеногуши гъски, което е близо 40% от световната численост на този вид. Това значително присъствие на вида у нас отрежда огромна отговорност на страната ни към оцеляването на вида в световен мащаб.

Климатичните промени и физическите промени в средата, причинени от човешка дейност, са основната причина за промяната в ареала на зимуване на червеногушите гъски и тундровия лебед според д-р Николай Петков от БДЗП.

Експерти на РИОСВ – Велико Търново ще извършат наблюдение на яз. "Александър Стамболийски” и яз. "Йовковци”, р. Росица (с. Красно Градище – с. Ресен), р. Янтра (с. Куцина – с. Писарево) и някои микроязовири.

Преброяването през 2014 г. в региона установи общо 1264 екземпляра от 14  вида водолюбиви птици като голям корморан, голяма белочела гъска, зеленоглава патица, малък и голям гмурец, ням лебед, фиш, лиска, голяма бяла чапла, сива чапла, голям горски водобегач. За първи път за региона беше регистрирано присъствие на един екземпляр тундров (малък) лебед в яз. "Йовковци", както и единствен екземпляр от друг рядък вид – черногуш гмуркач в яз. "Александър Стамболийски".

Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се провежда в международен мащаб от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата, включващо близо 15 000 експерти и доброволци. То дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват, много от които са част от екологичната мрежа Натура 2000. Преброяването се извършва в повече от 100 страни и включва около 25 000 влажни зони.

Партньори в преброяването в България са Изпълнителна агенция по околна среда, Сдружение за дива природа "Балкани”, Българска орнитологична централа и Федерация "Зелени Балкани” и Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

<< Sever.bg във Facebook >>



БДЗП
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар