Вход | Регистрация

Бизнесът е песимистичен за иконимическото ни състояние

Бизнесът е песимистичен за иконимическото ни състояние
Снимка: sxc.hu

Половината от близо 500 мениджъри на водещи български фирми са песимисти за икономиката ни през следващата година, сочи проучване на Българската стопанска камара.

Според 75% от представителите на бизнеса икономическата среда в България се е влошила през 2012 г. спрямо предходната година, за 21% е останала без промяна, а едва 2% са на мнение, че има подобрение.

79% от участниците в анкетата определят действията на правителството през 2012 г. за преодоляване на негативните ефекти от икономическата криза като "по-скоро неуспешни", едва 9% дават положителна оценка за антикризисната политика.

30% пък очакват запазване на статуквото, а едва 16% са оптимисти. Сред положителните тенденции е, че все повече компании декларират, че успяват да си изплащат навреме кредитите - близо половината от анкетираните. 65% от бизнеса обаче разчита не на банкови заеми, а на финансиране чрез еврофондове и програми. През последните три години всеки десети бизнесмен все пак не успява да погаси теглените заеми от финансови институции, показва проучването на БСК.

Повече от половината анкетирани отчитат ръст на престъпността, корупцията, сивата икономика и административния натиск

Председателят на камарата Божидар Данев е категоричен, че безработицата през 2013 г. няма да намалее, тъй като едва 12-13% от работодателите имат намерение да разкриват нови позиции. Липсата на работни места и на достатъчно родни и чужди инвестиции са основните предизвикателства пред икономиката ни. През 2013 г. не се очаква и сериозен ръст на заплатите, въпреки че 25% от бизнеса заявява готовност да възнаграждава по-щедро служителите си всеки месец. 

През 2012-а кризата се е отразила най-негативно на продажбите и оборотите на фирмите - от спад се оплакват 61% от анкетираните. Проблем за 51% е липсата на инвестиции, за 49% обемите на производство и за 47% - съкращение на работните места. Именно с тези пречки декларират, че ще се справят компаниите догодина, като близо половината мениджъри твърдят, че ще развиват нови пазари и услуги, а една трета че ще увеличат обема на производство. Всеки пети обаче готви и уволнения.

Сред институциите традиционно най-високи оценки получават данъчната администрация (40%) и местната власт (35%), следвани от президентската институция (27%). На другия полюс остават съдебната власт – с 68% неодобрение и едва 2% одобрение, парламентът – с 63% неодобрение и 7% одобрение, и изпълнителната власт - с 60% неодобрение и 14% одобрение. Сред институциите с най-ниски нива на одобрение (7%), което показва, че все още липсва достатъчно информация относно дейността на българските представители в Европейския парламент, което възпрепятства формирането на оценка.

 

 

 

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg


 



Източник: Българска стопанска камара
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар