Кооперативни шефове "изплакаха" болките си
Това се случи вчера, по време на извънредното заседание на Националният съюз на земеделските кооперации в България /НСЗКБ/ в свищовското село Царевец
Снимка: Север.бг
Куп проблеми поставиха председатели на земеделски кооперации и председатели на Областни съюзи от цялата страна пред своя председател Петър Николов в свищовското село Царевец. Това се случи вчера, по време на извънредното заседание на Националния съюз на земеделските кооперации в България /НСЗКБ/.
Да има таван на европейските субсидии на собственици на земи, поискаха стопаните. Причината е, че в Търговищко например, арендатор плаща по 80 лева за декар на собственик на земя, за да напусне кооперацията. От Русенко пък предложиха председателите на земеделски стопанства да имат право да сключват еднолично договор със собствениците на земи.
Да се промени Законът за ползването на земята, да се върнат язовирите на кооперациите, които са ги купили преди години, с цел напояване, заради разрушена поливна система у нас, а не общините да ги отдават под наем за риболов, предложиха други присъстващи. Някои стопани изразиха опасения, че се прокрадва и идеята за налагане на данък на земята, който ще се дава на общините. Според тях това не правилно.
Друг проблем е и многото наследници на земеделски земи. Предложението бе да се сключва договор само с един от тях, защото другите са трудно откриваеми, заради емигрантство.
От Силистра пък дойдоха сигналите, че депутати, лекари, адвокати изкупили над 30 000 дка парцели на "кантар" и искали много високи ренти, което рефлектира върху кооперациите. Оттам казват още, че някои общини в региона искали да се плаща рента на ползваните от кооперациите общински пътища.
Сред коментарите на председатели на кооперации бяха, че арендаторите крият продукция и не плащат ДДС, а в същото време съответното стопанство не може да скрие и стотинка от държавата, защото всичко се води под отчет, а и се правят редовно ревизии.
След като изслуша присъстващите Петър Николов обяви, че съвсем скоро ще събере председателите на кооперации, ще обсъди с тях исканията им за промените в Законите и ще ги постави пред новата власт.
От своя страна той също изказа своите притеснения.
"Няма държавна субсидия за сектора, а само европейски плащания. Но няма да се изравнят и нашите субсидии с европейските. У нас се дават 228 евро на хектар. А в Малта са 673 евро на хка, Холандия - 442 евро/хка, Белгия - 420 евро/хка. Не е справедливо, но все пак нямаше да ни има, ако ги нямаме и тези субсидии. Какво трябва да правим? Трябва да се решат следните проблеми в земеделието, някои изискват бързи действия, други не чак толкова, а и финансов ресурс. Трябва и да се направи бърз преглед на законодателството, не само в аграрния сектор. Един от проблемите е невъзстановеният акциз на горивата. Единствената европейска страна е нашата, в която няма такова нещо. Преди го имаше, сега е премахнато. Трябва да има и нова, по-ефективна система за застраховане на реколтата с участието на държавата, адаптиране на пътищата към кооперациите, гарантирани средства за управлението на риска, национални доплащания, да има специализирани паралелки по земеделие в училищата", бе коментарът на Николов.
По време на изнесеното заседание на НСЗКБ в свищовското село Царевец бяха приети изменение и допълнения на Устава и годишният финансов отчет на браншовата структура. Обсъди се и информация за постигнати договорености по отношение на новата Обща селскостопанска политика 2016-2020 година и предизвикателствата пред кооперациите.
Освен работната среща, за гостите бе предвидена и обиколка из селото.
Показани бяха новия площад, парка, лятното кино, стадиона, музея на бита, възстановени и направени със средства на земеделската кооперация "Извор 93”. След това присъстващите разгледаха чистия и подреден стопански двор, автопарка, фермата за калифорнийски червеи на кооперацията. Направиха се наблюдения и разяснения на опитните участъци с нови сортове пшеница и демонстрации на селскостопанска техника на терен.
Стопанството в с. Царевец е първото и все още едно от малкото във Великотърновска област, занимаващо се с отглеждането на калифорнийски червеи и търговия с биотор. Кооперацията обработва 21 000 дка земя. Засята е освен със зърнени култури и с рапица, и фуражни култури. Има и кравеферма, в която се отглеждат около 300 животни. Произвежда 1000 тона мляко на година.
Преди време в стопанството е имало и мандра, но сега тя е закрита. В кооперацията работи фурна за хляб. Дългогодишен председател на стопанството е Ганчо Ламбев, който осигурява препитание на 105 работници от селото. Подпомага със средства и различни дейности кметството, както и мъжкия футболен отбор в селото.
Повече снимки от проявите може да видите ТУК.