М. Тюфекчиев: "Залагаме на качествена храна и нормални цени"
Има ли криза в ресторантьорството, на какво залага бизнесът и как се отразява забраната за тютюнопушене на обществени места. Потърсихме отговорите при Мариян Тюфекчиев.
Г-н Тюфекчиев, вече 14 години сте в семейния бизнес. Това е доста време...
Да, така е. Лека полека се разрастваме и увеличаваме закритите площи, с които работим. Идеите идват със самото време, и с работата, и с нуждите. Ако нямаш клиенти, няма нужда да увеличаваш местата. А ние имаме. Правим всичко за нашите клиенти.
Кризата отразява ли се негативно на бранша?
В период на криза, всеки се опитва да се справи по собствен начин. Отразява се кризата, но не толкова много, колкото забраната за тютюнопушене. Това е тотален бич за мен и за всеки един колега. Кризата се отрази не точно в ежедневието - ако нямаш пари, ще излезеш да пиеш само едно кафе, ще спестиш от почивка. Така че, ако преди кризата хората си позволяваха да излизат навън и да харчат повече пари, сега пак излизат, но самата им покупателна способност е спаднала. С повече работа, постигаме същите резултати като приходи.
Сега е хубаво времето, пушачите са навън, а зимата, как да ги вкараме вътре. Едно време беше идеално, който иска да пуши си пуши. Имаше места и за пушачи, с по-голямо пространство и вентилация, и за непушачи.
Нашият сектор обаче не иска помощ от държавата, но не иска и да ни се пречи да работим. Производителите получават субсидии. Ние сме от най-ощетените браншове - ресторантьорството и хотелиерството, където също се усети отлив от туристи.
На какво залагате?
Въпросът е в цената и качеството. Когато имаш качествена храна на нормална цена - тогава се получават нещата. Работим изцяло на свободна консумация. Предлагаме богат асортимент от ястия, пици, питиета. Имаме и прекрасен втори етаж, просторен и светъл.
Имате постоянна клиентела?
Да. Разчитаме и на гости на местни клиенти. Локацията ни е такава, че нямаме туристопоток. Добра е, заведението ни е добро и хубаво, имаме място за паркиране.
Нямате конкуренция...
Аз съм на принципа - колкото повече заведения на една място, толкова по-добре. Защото ако не намериш място в едното, отиваш на второто, на третото. Както е по морето.
Имате атракция за децата - батут.
Да, това е подарък на децата за 1 юни. Докато майките пият кафе или аперитив, децата се забавляват.
Обича ли българинът да ходи по заведения?
Кой не обича да излиза или вечеря навън. На кой му се стои в къщи. Аз например не пия кафе у дома, а тук. Срещам приятели, познати, говоря, общувам с тях. На социалните контакти се базира всичко.