Вход | Регистрация

Младежите без работа и образование най-много у нас

Младежите без работа и образование най-много у нас
Снимка: sxc.hu

Незавидно първо място си спечели страната ни по брой на неработещи и неучащи младежи в Европейския съюз. Доклад на агенция Eurofound обхваща  младежите между 15 и 29 години в страните членки, които не работят, не учат или не са на стаж (NEET – not in Employment, Education or Training).

В него се посочва, че около 14 милиона млади хора в Европейския съюз са откъснати от работните и учебните среди. Икономическите разходи вследствие на неинтегрираните в обществото млади хора от категорията NEET се оценяват на 153 млрд. евро или 1,2% от брутния вътрешен продукт за 2011 г.

Страните, които губят по-голям процент от БВП са България, Кипър, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия и Полша - 2% повече спрямо останалите страни.

Свиването на пазара на труда като последица от рецесията оказва най-силно негативно влияние върху младите хора. През 2011 г. само 33,6% от младежите имат работа. Това e най-ниското регистрирано ниво на този показател. От началото на рецесията младежката безработица се увеличава с 1,5 млн. души и достига 5,5 млн. души или 21% за миналата година.

Около 7,5 милиона млади хора между 15 и 24 години и други 6,5 милиона между 25 и 29 години не са на работа, не учат и не са на стаж. Резултатите показват, че броят на младежите не просто се увеличава, но се наблюдава и значителен относителен растеж в сравнение с четири години по-рано. За 2008 г. данните са 11% за 15-24-годишните и 13% за 25-29-годишните. За миналата година процентите вече са съответно 13 на сто и 15 на сто.

Най-ниските нива на NEET за хората между 15 и 29 години са отчетени в Холандия (5,5%), Швеция (7,8%) Люксембург (6,6%) и Дания (7,6%). След България (24,6%) най-голям е броят на младежите без работа в Испания (21,1%), Ирландия (22%) и Италия (22,7%).

Според доклада хората с по-ниска степен на образование е три пъти по-вероятно да попаднат в категорията NEET от тези, завършили висше образование. Рискът достига 70% са младите, които са с имигрантско минало, когато имат и здравословен проблем или някаква степен на инвалидност.

_______________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Източник: Econ.bg
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар