Посланикът на Индонезия бе във Велико Търново
Областна администрация - Велико Търново
Извънредният и пълномощен посланик на Република Индонезия в България Н. Пр. Бунян Саптомо бе на посещения във Велико Търново.
Той се срещна с областния управител инж. Георги Рачев, с когото обсъдиха възможностите за икономическо, културно и социално сътрудничество между региона и азиатската страна. На срещата в Областна администрация присъстваха и зам.-областните управители Стефан Стефанов и Андрей Илиев, както и представители от българското Сдружение за приятелство с Индонезия "Нусантара”.
Инж. Рачев представи поотделно всичките десет общини като изтъкна техните предимства и най-развитите отрасли. Сериозно внимание обърна на летището в Горна Оряховица, както и на възможностите, които аеропорта може да предостави за развитието на връзките с Индонезия. Областният управител подчерта, че за летището все още се търси концесионер, който да инвестира във въздушния транспорт от региона.
Според Н. Пр. Бунян Саптомо област Велико Търново е подходящ бъдещ партньор за износ за Индонезия на захар и зърнени култури.
Посланикът обясни, че страната му има интерес и от внос на минерална вода, която при тях недостига въпреки наличието на над 100 вулкана. Инж. Рачев покани Саптомо да посети и останалите общини от областта, където освен минерални извори има и възможности за сериозен стокообмен. От своя страна посланикът на азиатската страна подчерта, че България може да внася риба, кафе, каучук и какао.
Н.Пр. се срещна и с кметът на Велико Търново Даниел Панов. С него обсъди отличното представяне кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата и добрите шансове за краен успех в оспорваната надпревара за престижната титла.
Посланикът припомни, че това е неговото четвърто посещение във Велико Търново през тази година. Участвал е в посещението на Дипломатическият корпус, Международното изложение "Културен туризъм" и по време на Международен фолклорен фестивал.
Н. Пр. Бунян Саптомо бе на посещение във Велико Търново по покана на ХГ "Св. св. Кирил и Методий” във връзка с желанието на училището там да бъдат изучавани източни езици.