Вход | Регистрация

Пчелари номинираха евродепутат за "Царица"

Да защитава правата на българските пчелари в Брюксел се ангажира Мария Неделчева

Пчелари номинираха евродепутат за "Царица"
личен архив / Тодор Найденов

Евродепутатът Мария Неделчева бе удостоена с грамота "Царица на пчеларите" на III-тия Национален събор по пчеларство, който се проведе тази събота и неделя в гр. Елена. Призът й бе връчен от почетния председател на Областната организация на пчеларите във Велико Търново Тодор Найденов. По думите му "титлата е напълно заслужена, заради усилията й да осигури подкрепа и решение от Европейския парламент за подпомагане на пчелните семейства по схемата за директни плащания".

Мария Неделчева е първата жена с такава титла. Преди нея почетната грамота и короната е връчвана на трима мъже - депутатът-пчелар Коста Костов - за изключителна заслуга за приемане на Закона за пчеларството; на главния редактор на вестник "Пчела и кошер" Димо Димов - за обединител на пчеларите и на Киро Киров, който от 10 години организира Международен фестивал на меда.

"Ако всичко, за което сме говорили с Мария Неделчеа стане, ще я коронясаме като "Царица на пчеларите" в църквата "Св. 40 мъченици". "Царете" ги коронясваме в Патриаршеската църква на хълма Царевец, а нея - в царската църква. Но нека все пак да видим резултатите", уточни условията за "полагане на короната" Тодор Найденов.

Основните неща, касаещи интересите на бранша и на земеделските производители, които Неделчева активно защитава пред ЕС дават надежда, че ще бъде създадена законодателна база за "подпомагане на пчелно семейство" в рамките на директните помощи в общата селскостопанска политика за периода 2014-2020 г.

Първо - внесената от нея поправка в доклада за здравето на пчелите влезе като решение на резолюцията по доклада, и второ - потвърдено е желанието на Европейския парламент за подпомагане на биологичното пчеларство като съществена част от хранителната верига. До сега директни плащания за пчелни семейства не е имало и голямата цел е да се стигне до законодателни актове на ЕП и ЕК.

Към момента в ЕС има действаща програма за развитие на пчеларството. Средствата за всички страни-членки са 35 млн. евро, като има и държавни помощи на отделните страни. "За България по Националната програма за развитие на пчеларството 2011-2013 г. са заложени 19-20 млн. лева. Предвиждат се и средства в бюджета, но в последствие те "потъват" някъде и не стигат до тези, които имат наистина нужда от тях", каза Найденов.

Той очерта няколко мерки, които ще бъдат от голяма полза за биологичното пчелно производство, ако в новата селскостопанска политика се заложи на екологията или т. нар. "зелен компонент", при който 30% от плащанията се дават, ако има оправдани агро-екологични действия. С други думи, предложението е да бъдат признавани заслугите на пчеларите за биологичното разнообразие и биопроизводство, като те не се ангажират с други дейности, за да доказват приноса си към екологията. Да бъдат оставени да си отглеждат пчелните семейства и с тях да участват в изискванията за опазване на околната среда.

Друга възможност за по-качествена промяна в бранша е да се дава възможност за сключване на договори с растениевъдите за опрашителна дейност. Тези договори да се подписват на база научно обоснован норматив за брой на пчелните семейства при опрашителна дейност на отделни култури, което също да се признава за "зелен компонент".

Това ще доведе до намаляване на противоречията между пчеларите и другите земеделски производители,  ще се опазят пчелните семейства от отравяне, което ще доведе до по-бързото им развитие и не на последно място - ще бъде стимул за пчеларите да отглеждат повече семейства, с които да участват в пчелоопрашването, което пък от своя страна ще повиши добива.

По тези и други въпроси, свързани с отглеждането и грижата за пчелите дискутираха 100-те участници на събора в Елена. По идея на Мария и Ангел Макреви - дългогодишни пчелари от Пловдив, мотото на конференцията бе "Заедно да спасим пчелите”. Главен организатор бе местното пчеларско дружество, което тази година отбелязва 110-години от основаването си. На форума присъстваха и гости от Сърбия и Турция. Лекция на тема "Екологично биологично пчеларство” изнесе магистърът по пчеларство Наум Банджов от западната ни съседка.

В двудневната програма в балканското градче бяха включени изложение и промоция на биологичните пчелни продукти, анализ на типовете пчелен мед, изложба на рисунки на деца от Елена на тема "Да опознаем пчелите". Като "бонус" към ангажиментите, които пое пред българските пчелари, евродепутатът обеща да съдейства и за изложба на пчелни продукти от Елена и Велико Търново в Европейския парламент.

___________________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg







Докладвай за нередност в статията
Добави коментар
EN