Вход | Регистрация

Работодатели още лъжат с трудови договори

Два пъти повече от планираните проверки са извършили през септември от Инспекцията по труда във Велико Търново

Работодатели още лъжат с трудови договори
Снимка: Север.бг

Продължава порочната практика, след проверките на контролните органи от Инспекцията по труда, работодателите да регистрират в ТД на НАП чрез подаване на уведомление трудови договори, които реално не са сключени и работниците не са подписали; с клаузи, по които работникът не е изразил волята си. Информацията бе изнесена пред медии от ст. юрисконсулта на Дирекция "Инспекция по труда"-Велико Търново А. Тодорова.

От общо разкритите нарушения при проверки през септември са тези по трудови договори - 354. 63 са по възникване на трудовите правоотношения, като при една трета от тях - 22 - е установено предоставянето на работната сила без писмен трудов договор, регистриран в ТД на НАП, уведоми юрисконсултът.

"В масивите на НАП е дадена възможност регистрацията на трудовите договори да се осъществява по електронен път, с електронен подпис. При проверката инспекторите отбелязват точния час, до секунда. Санкцията за работа без договор е от 1500 до 15 000 лева и, за да го избегнат, минути след излизане на контролните органи от обекта, съответните работодатели изпращат с електронен подпис уведомление, което е задължителен формуляр по Наредба 5 и в него посочват съдържание на договор, който "де юре" и "де факто" не съществува към момента на изпращането в НАП. В приходното ведомство се регистрират трудови договори чрез уведомление, а не чрез представяне на хартийния носител на трудовия договор.", разкри схемата юристът.

По заплащането на труда са разкрити 32 правонарушения. Само един от работодателите с дейност "Търговия на дребно" е ощетил със заплати работниците си в размер на 7 343 лева.

156 проверки  са извършени през септември от Инспекция по труда - Велико Търново. Това е два пъти повече от планираните - 82. През проверка са минали общо 153-ма работодатели, от които 149 са малки и средни предприятия /МСП/, 18 са инспектираните за първи път. Обхванати са 5 300 работещи.

При ревизирането е акцентирано върху трудовите правоотношения на специално закриляните категории работещи - непълнолетни, лица с трайно загубена работоспособност, жени, бременни и майки.

"Контролът по изпълнението на постановени вече принудително постановени административни мерки продължиха и през месеца. Извършени бяха 45 проверки, като 21 от тях са по искане на работници и след получен сигнал за нарушения на трудовото законодателство. Извършена е и една проверка за разследване на трудова злополука", отчете старши юристконсулт на ИТ-Велико Търново Е. Тодорова.

През месеца контролните органи за констатирали общо 738 правонарушения на трудовото законодателство, от които 384 свързани с нормите, регулиращи здравословните и безопасни условия на труд.

Във връзка с това са разкрити 202 нарушения по осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд и 56 правонарушения, свързани с липса на вътрешно-нормативната уредба на работодателя по осигуряването на здравословните и безопасни условия на труд. Следват нарушения, свързани с инструктажите и обучението на работниците по безопасните методи на работа.

118 нарушения са разкрити по безопасността на работното оборудване и технологичните процеси.

За прекратяване на констатираните нарушения контролните органи са предприели общо 735 принудителни административни мерки със задължителни срокове на изпълнение. За доспуснати груби нарушения административно-наказателна отговорност е наложена на 38 работодатели. Съставени са 26 акта по Кодекса на труда и 12 акта, свързани със Закона за здравословни и безопасни условия на труд.
_______________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 




 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар
EN