Вход | Регистрация

Северът-икономическото "дъно" на ЕС

Северът-икономическото "дъно" на ЕС
Снимка: sxc.hu

Икономиката на Северен централен район у нас, заедно с тази на Северозапада е най-западналата в рамките на целия Европейски съюз, сочат данните от изследване на Евростат за неравенствата в стопанското развитие на местно ниво. Причината за печалната статистика е, че в него структурата на производствата по-скоро отговаря на стандартите отпреди век, отколкото на тези на новото хилядолетие.

 

Според данните, Северен централен район, в който попадат областите Ловеч, Плевен, Габрово, Русе и Велико Търново направо си е иновационно "гето". Този извод идва логично, като се видят данните за дела на високотехнологичните производства в брутния вътрешен продукт БВП/.

Оказва се, че най-нисък дял на технологичните производства у нас заема именно Северният централен регион. В него едва 0,13 на сто от БВП се осигуряват от производства, свързани с интелектуални и новаторски усилия. По този показател по-зле е само една от гръцките области и един от регионите в Полша.

У нас на първо място по дял на изследователската и развойната дейност е Югозападният регион, в който делът на сектора в БВП е 0,89%. В същото време в белгийската област Брабан Валон този сектор осигурява 7,63 на сто от общото производство.

В Северен Централен делът на агросектора е 11,9 процента. Само в още два европейски региона (и двата в Румъния) делът на селското стопанство в икономиката е над 10 на сто, показва още изследването на Евростат.

Според данните в повечето от европейските държави агросекторът не превишава 2-3 процента от БВП. Сред малкото изключения са областта Шампан Арден във Франция, където се произвеждат скъпи бутикови пенливи вина, и гръцката Тесалия, където има мащабно производство на узо и зехтин, и един от полските региони.

 

___________________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg


 



ruse-news.com
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар