Вход | Регистрация

Силициеви панели в Бяла черква ще произвеждат тока на малък квартал

Силициеви панели в Бяла черква ще произвеждат тока на малък квартал

Третият проект за фотоволтаичен парк в Павликенско е с инвестиция от 300 хил. евро.
Двама млади бизнесмени от Бяла черква инвестират в първия в района фотоволтаичен парк. Предприемачите Николай Сивриев и Николай Узунов инвестират 300 хил. евро в слънчева електроцентрала в западната част на Бяла черква. Максималната й мощност ще е 70 киловата, с което би могъл да се захрани малък жилищен район. Специално за „Борба” Сивриев обясни, че за изграждането на обекта ще кандидатстват по мярка 312 на Програмата за развитие на селските райони, по която се изисква и съфинансиране от 30 на сто. „Ако не успеем да защитим проекта си, сме готови да го реализираме и със собствени средства”, бе категоричен младият бизнесмен.
Фирмата „2ЕН-Енерджи” ООД - Бяла черква, разчита да получи отстъпено право на строеж върху общински имот с площ от 2525 кв. метра. „Разговаряхме с кмета Ангел Генов, смятам, че няма да имаме административни проблеми, и очакваме разрешението за инвестицията ни и от Общинския съвет”, обясни още Николай Сивриев. Според него електрическата енергия ще се получава от специални силициеви панели, разположени на постаменти в Бяла черква. Самото производство е екологично чисто и няма абсолютно никакви вредни емисии. В инвестиционното си предложение компанията е описала в пълни подробности технологията, основана на взаимодействието на фотоните в силициева среда.
„Това е наша отдавнашна мечта. Досега сме се занимавали със строителство и сме събирали информация и средства за реализацията на проекта. Допълнително ще ни улесни и това, че можем да получим част от парите по Програмата за развитие на селските райони”, казаха от фирма „2 ЕН-Енерджи” ООД. От дружеството припомниха, че това е третият подобен проект за фотоволтаичен парк в Павликенска община, но досега първите два така и не са стартирали.
Една от най-крупните инвестиции от последните няколко години чака да се реализира край павликенското село Стамболово. След решение на местния парламент от март тази година върху общински и частни терени, разположени точно до реката, ще се гради фотоволтаичен парк, разположен на територия от близо 100 дка. Основен инвеститор е фирмата „Хелиос Ват”, която първоначално предвиждаше да направи смесено дружество с Община Павликени, но идеята не срещна подкрепа. Един от основните двигатели на крупния проект е Георги Сейков, местен производител на храсти и собственик на мелницата в Стамболово и на множество земи.
48 млн. лв. е предвидената инвестиция във фотоволтаичния парк, се казваше в предложението на инвестиционната компания. Основна част от средствата ще дойдат от европейски специализирани фондове.
Край селото ще се монтират огромни монокристални силициеви панели, които ще концентрират слънчевата светлина. Фирмата е извършила сателитно наблюдение на района, който е изключително благоприятен и откъм наличието на ветрове, които ще охлаждат системата.
Годишно батериите на Стамболово е предвидено да правят по 5, 6 млн. киловата ток, който енергийната компания „Е.ON” ще изкупува на преференциални цени през следващите 25 години.
33 млн. лв. са предвидени от фирмата само за панелните модули, които са уникални като технология. Останалите средства ще отидат за изграждането на цялата система.
Производството на еленергия от слънцето край Стамболово ще е изцяло екологично чиста и няма да доведе до никакви замърсявания.
Първоначално фотоволтаичният парк ще осигури 20 работни места. Ще се подбират приоритетно местни подизпълнители. Фирмата е с изпълнителен директор Севдалина Джабарска. Основния пакет от компанията държи старозагорската „Енерджи Сейвинг”.
По същото време фирмата „Русгаз” получи зелена светлина за подземен ВЕЦ край Павликени. Централата ще е разположен върху общинска земя, по която минава дюкерът от язовир „Александър Стамболийски”. Поливното съоръжение захранва почти целия регион, който е известен със земеделските производители.
Бъдещата водноелектрическа централа ще разчита само на вода от напоителния канал, без да влияе на дебита. Самото хидротехническо съоръжение ще е на площ от около 250 кв. метра и разположено под земята. От мощното налягане на водата ще се захранват две турбини, разкри шефът на „Русгаз” Димитър Русатов.
Централата по никакъв начин няма да повлияе на екологията и въпреки че тя е съгласувана с Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите, за нея не се изисква доклад по оценка за въздействието върху околната среда.
В момента на яз. „Александър Стамболийски” и ръкавите му има няколко водни централи. Едната е разположена на стената на самия водоем.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар