Вход | Регистрация

Тежки тръжни процедури мъчат строителния бранш

Как да се спасят от тях и решаване на други проблеми дискутираха във Велико Търново

Тежки тръжни процедури мъчат строителния бранш
Снимка: Север.бг

Тежки и абсурдни тръжни процедури при избора на изпълнител на обект са основните проблеми, с които строителните фирми в България се сблъскват в последно време. Дискриминационните условия по тях също са спорен момент, а това води до редица обжалвания в съда. Ето защо във Велико Търново се провежда среща-семинар от поредицата "Проблеми при усвояването на европейските фондове и пътищата за тяхното решаване".

Форумът е организиран от Камарата на строителите в България /КСБ/ в партньорство с Министерствата на регионалното развитие и благоустройството, околната среда и водите, Държавен фонд "Земеделие" и Националното сдружение на общините в Република България. Насочен е към общини и строители от Северния Централен район на планиране.

"Основните приходи на строителите са обществени поръчки по европейски програми. В държавния бюджет е заложено само кофинансиране. Правителството от бюджета няма заложени за следващата година капиталови разходи и строителите не могат да разчитат на поръчки извън европейските програми. Така че над 85% са парите за фирмите, които идват оттам. А по Закона за обществените поръчки 2/3 от записите са какво правят програмите и кметовете, а после нашата дейност се управляват по Закона за устройство на територия и ние търпим критиката. Затова трябва да се реши начинът, по който се записват тръжните процедури. От това зависи колко пари ще се похарчат, зависи и какво ще се получи накрая.", обясни изпълнителният директор на КСБ инж. Иван Бойков.

Той допълни, че понякога има доста абсурдни изисквания в процедурите като 150-годишен гаранционен срок за тръбопровод, а по спецификация той може да издържи само 40 години или ако строителят прави детска градина, трябва да е направил поне още три преди това.

Така след направен мониторинг в строителната камарата е установено, че при обществените поръчки има 30% дописвания на тръжните процедури, които не са правилни. По тях следват и много обжалвания, които също са проблемни.

"Обжалва се по реда на КЗК и Административен съд. Това обаче бави поръчката с около година. И това поставя под опасност реализацията на проектите и риск да се загубят европарите. А ние не обжалваме от спортна страст, а заради процедури. Към 100 млн. отиват сторнираните плащания по различни програми поради дискриминационни условия. Никой няма интерес и затова се стреми да балансираме. Затова са и тези срещи", каза още инж. Бойков.

Едното решение за изчистване на тези проблеми е създаване на типови договори и процедури по отделните видове поръчки и КСБ работи в тази посока.

До края на годината трябва да бъде готов и инвентаризационна система за обществени поръчки на БОРКОР, обяви и Елеонора Николова, и.д. директор на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет. По нея ще се типизират или стандартизират обществените поръчки. Ще се създават и електронни платформи с мерки и регистър за участие на фирмите в обществените поръчки. И веднъж посочени в него те ще могат да се регистрират, да имат електронна сигнатура и подпис. И с това ще се отдели административната процедура от същностната.

"Освобождаването от бюрократичните спънки биха освободили 40 млрд. евро годишно в Европа. У нас пък стана ясно, че самият Закон за обществените поръчки прехвърля в огромна степен рисковете върху изпълнителите, а това не е европейско. Ясно е и, че 95% са бюрократичните изисквания, а само 5% е същинското вглеждане в предмета - качеството и цената. А не доброто качествено изпълнение, води до корупционни практики.", поясни още Елеонора Николова.

В събитието днес в старата столица взеха участие  кметове и зам.-кметове на Велико Търново, Ловеч, Габрово и Русе и представители на оперативните програми "Регионално развитие" и "Околна среда" и Програмата за развитие на селските райони.

Инициативата на КСБ, която се провежда с медийното партньорство на в. "Строител", събира на една маса управляващи органи, възложители и изпълнители на инфраструктурни обекти, за да търсят решения на възникващите проблеми в различните етапи на реализация на проектите в цялата страна.

Досегашните пет дискусии по темата "Проблеми при усвояването на европейските фондове и пътищата за тяхното решаване" бяха в Правец, Велинград, Бургас, Каварна и Белоградчик.

 

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 

 

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар