Вход | Регистрация

"Не" на кариерите в Павликенския регион

"Не" на кариерите в Павликенския регион
Снимка: sxc.hu

Сдружения и неправителствени организации от Великотърновския регион казаха "не" на кариерите. Да опазим природата на Павликенския край - водите, пещерите, плодородните почви. Опазвайки чиста природата, ние опазваме самите себе си.

От организациите се обявиха против инвеститорските проекти за кариери за добив на базалт и варовици. Апетити към Павликенския район има още от 2002г. заради 14-те  вулканични базалтови образувания.

Основните страхове на гражданите са породени от това, че добивът на кариерни материали е свързан с множество взривове. Находищата са в непосредствена близост до населените места. Според природозащитниците инвеститорите би трябвало да се съобразят с географските фактори, природата и евентуалните щети върху човешкото здраве.

48 % от ветровете на Сухиндол са от запад и северозапад, те засягат Димча и Върбовка, при взрив голямо количество прахови частици ще отидат в селата. Минималното отстояние, на което трябва да стои кариерата от населеното място е 2000 м.

Сериозна вреда ще окажат бъдещете кариери и върху изворите и чешмите в района, ако кариерите заработят всички чешми ще пресъхнат и Павликенския регион ще заприлича на полупустиня, заяви инж. Пламен Пенев.

Инвеститорските фирми са три: "Базалт България", "Петрургия" и "Пътстрой инженеринг-Русе". Фирма "Петрургия" е концесионер на кариера от 235 дка, която се намира само на 1300 м от Върбовка, а  "Пътстрой инженеринг-Русе" стопанисва 316 дка. Ако подписките и усилията на организациите не успеят до лятото ще заработи първата кариера, а до есента и втора.

В бъдеще се предвижда да заработят още три кариери в района на Мусина. В момента работят кариери за строителни материали в Русаля, Вишовград и Лесичери.

НПО са събрали подписи от жителите на селата Димча и Върбовка, подписката е внесена в РИОСВ, предстои и онлайн петиция, в която да се включат всички защитници на природата.

Ако кариерите заработят резултатът ще е на всеки 9 минути по 40-тонни композиции, извозващи добития материал.

Районите се отдават на концесии за по 25 години, а резултатът е тотална щета върху природата в региона.

 

 

__________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар