Вход | Регистрация

Агроекология за зърнопроизводители

Семинарът събра повече от 100 браншовици от цялата страна

Агроекология за зърнопроизводители
Снимка: Север.бг

Повече от 100 зърнопроизводители от цялата страна се събраха във Велико Търново за семинар-обучение по мярка 214 "Агроекологични плащания” от ПРСР. Той бе организиран от Националната асоциация на зърнопроизводителите /НАЗ/ и Държавен фонд "Земеделие” /ДФЗ/. На срещата присъстваха Свилен Костов, зам.-изп. директор на ДФЗ, Михаил Карабельов, директор на дирекция "Директни плащания на площи” във фонда, Живко Живков, директор на ДФЗ във Велико Търново и експерти.

Пред земеделците бе представена и раздадена книжката "Агроекология: Ръководство за кандидатстване и прилагане" и бе обяснена мярката.

Агроекологичните ангажименти се поемат за срок от 5 последователни години. Този срок започва да тече от началото на годината, в която е подадени заявлението за подпомагане, въпреки че срокът за кандидатстване приключи през юни. Плащанията са ежегодни и могат да бъдат от 18,4 евро за пчелно семейство до 900 евро за хектар в зависимост от дейностите или комбинациите от дейности, които се прилагат, обясниха експертите.

Кандидатите могат да бъдат физически, юридически лица и еднолични търговци, които извършват земеделска дейност на територията на страната, без да е нужно да са регистрирани като земеделски производители.

По мярката могат да се развиват няколко дейности - "биологично растениевъдство", "биологично пчеларство", "традиционно отглеждане на овощни култури", "опазване на застрашени от изчезване местни породи", "въвеждане на сеитбообращение за опазване на почвите и водите" и "контрол на почвената ерозия". Именно последните две подкатегории касаят зърнопроизводителите.

По мярката не е разрешено използването на пестициди, родентициди от второ поколение и минерални торове освен локализирано третиране срещу инвазивни плевели. Не е позволено и изгаряне на стърнища и други растителни остатъци в земеделските земи, както и използването на органични утайки от промишлени и други води и битови отпадъци. Не може и да се унищожават или да бъдат променяни изградените противоерозионни и хидромелиораативни съоръжения.

Контролът на почвената ерозия ще се контролира с поясно редуване на културите, създаване на буферни ивици, изграждане на отокоотвеждащи бразди, противоерозионни мероприятия в междуредия на лозя и насаждения, превръщане на обработвамеа земя в пасища, въвеждане на почвозащитни предкултури.

Целта на дейностите е опазване на почвите и водите.

 Тези които кандидатстват по мярката може да намалят размера на обработваемата земя, но се повече от 10%. Всяко година поне 90% от площта трябва да се припокрива географски с поетия ангажимент. Това изискване помага агроекологичните дейности да дадат траен положителен ефект върху ползваната земя и природа, казват експертите.

Най-късно при подаването на заявление за плащане за третата година от поетото задължение трябва да се представят документ и за преминало екообучение.

 

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар