Броим зимуващите водолюбиви птици в България
Над 200 служители и доброволци на БДЗП ще се включат в мащабната инициатива
БДЗП
От 11 до 13 януари за 23-ри пореден път Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) организира преброяване на зимуващите водолюбиви птици у нас. Над 200 служители и доброволци на БДЗП и участващите партньори, обединяват усилията си в повече от 40 екипа. Те ще посетят почти всички водоеми в страната.
В същия период ще бъдат преброени птиците и в повечето европейски страни. В България ще бъдат обхванати над 200 територии, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие, и всички водоеми във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици.
"Целта на преброяването е да събере точна информация, която да послужи за оценка на промените в състоянието на популациите на наблюдаваните видове птици. То е показател за промените в средата, която обитават птиците и хората”, коментира Йордан Христов от БДЗП, национален координатор на преброяването.
Резултатите от наблюденията за предходни години показват, че значително по-малко са птиците, които зимуват у нас в сравнение с началото на отчитане на техния брой. Така например през 1997 г. са регистрирани общо над 703 хиляди индивида водолюбиви птици в цялата страна, а през зимата на 2012 г. бяха регистрирани едва 25% (около 274 хиляди). Наблюденията за определени видове показват, че те предпочитат да зимуват далече на север от нашата страна, където температурите са по-ниски и благоприятни за тяхното съществуване.
България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви птици. Сред тях са и видове, включени в Световния червен списък като червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, къдроглавият пеликан и много други. През студени зими в България е дом на 70% от световната популация на червеногушата гъска и до 40% от европейската популация на голямата белочела гъска. Също така, близо 20 на сто от популацията на малкия корморан зимува по нашите земи.
Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се провежда в световен мащаб от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата. То дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват, голяма част от които са част от екологичната мрежа Натура 2000.
В Русе с обединените усилията на РИОСВ- Русе, ПП "Русенски Лом" и РИМ - Русе на 12 януари 2013 г. ще проведе Средно зимното преброяване на зимуващите водолюбиви птици. Формирани са две групи, които ще покрият зона за набюдение от 100 км. - межу селата Батин (западен маршрут) до с. Бръшлен (източен).
Партньори в преброяването са Изпълнителна агенция по околна среда, Сдружение за дива природа "Балкани”, Българска орнитологична централа и Федерация "Зелени Балкани”. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) също има съществена роля в осъществяването на преброяването, осигурявайки автомобили и експерти от своите регионални звена, които ще извършват и проверки за нарушение на Закона за лова. Съдействие в преброяването ще окажe и ДЛС "Дикчан" с. Сатовча, които ще подпомогнат преброяването в района на р. Места и яз. Доспат.
Повече данни за преброяванията, извършени от БДЗП през последните години, както и карта на районите, можете да откриете в Интернет на адрес:
http://bspb.org/srednozimno.php?menu_id=48
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
БДЗП