Вход | Регистрация

Д-р Марина Иванова: „Хората сме отговорни и виновни за бездомните животни“

Д-р Марина Иванова: „Хората сме отговорни и виновни за бездомните животни“
Снимка: Север.бг

Информационен ден за кастрацията на безстопанствените кучета и котки на територията на Велико Търново и по-малките населени места в региона проведоха днес активисти от Фондация "Четири лапи". Кампанията е съвместна с Община Велико Търново и приключва в края на тази седмица. Огромно надуваемо куче - талисман на Фондация "Четири лапи" се разположи удобно пред общинската сграда, а активисти от Фондацията обясняваха и разясняваха основни правила за борба с паразитите при домашните любимци.

Представители на Фондацията участваха днес в първото обществено обсъждане на проблемите, които гражданите и институциите срещат при разследването на случаи на насилие над животни. От "Четири лапи” представиха проучване на най-често използваните отровни вещества, както и пакет от мерки, които биха довели до по-стриктен контрол върху търговията и употребата им.

Във връзка с информационния ден д-р Марина Иванова, р-ел проекти от Фондация "Четири лапи" изрази съжаление, че в резултат на безотговорността и безхаберието е увеличена популацията на бездомните животни не само в града.

885690

Д-р Иванова, каква е към днешна дата ситуацията с бездомните животни във Велико Търново?

Много по-различна, отколкото в други градове. По данни на Община Велико Търново броят на четириногите бездомници е около 2000. За малките населени места е трудно да се направи разграничаване между животни със собственици и бездомни такива. На нас, българите, ни е навик да си пускаме кучетата да скитат свободно на разходка между дворовете и по пътищата в малките населени места, а не под нашия надзор. Именно с тези животни е трудно да се определи кой е собственикът.

Как реагирате при инциденти в такъв случай?

Ако стане някаква беля и такова куче нападне човек или има оплакване от чужбина, казват, че то е безнадзорно, че няма собственик и т. н. Но, ако тръгнем да залавяме едно такова куче, за да го кастрираме, ваксинираме и обезпаразитим, защото никой не е свършил това за него (въпреки, че уж си има стопанин), той се намесва, протестира и не иска да пипаме неговото.

Каква е, според вас, причината за липса на култура в това отношение?

От една страна може би липсата на информация, въпреки че, според мен, причината се крие много по-надълбоко - в нашия манталитет да се чувстваме над закона. Българите сме такива, че има ли закон, се опитваме да сме изключение, да се чувстваме по-велики, по-горди от това, че нарушаваме закона, отколкото, че го спазваме. По това се различаваме от нормалните и развити държави, където е радост да спазваш законите и да живееш в рамките на установените за едно общество норми. Години ще минат, докато се промени нашето мислене, но сме оптимисти. Да си спомним преди 4-5 години колко от шофьорите ползваха колани и каква е ситуацията сега... Така че, има шанс да се развием.

885687

Има ли ефект от налаганите глоби?

Глобите за безотговорните стопани са различни за всяка община, така, както си определят такса и данък "куче", който собствениците на некастрирани животни дължат. Не знам колко акта са съставени, но все пак не трябва да се разчита само на това. Хората трябва да бъдат информирани за всички възможности. Например, ако си регистрират кучето и го микрочипират, са освободени 1 година от такса, ако го кастрират – животното се освобождава до живот от такса. Регистрацията е само част от отговорните стъпки, които трябва да предприеме един стопанин. Тук са включени редовни ваксинации и обезпаразитяване.

Къде се намира България в статистиката на борбата с паразитите при животните?

Страната ни е на едно от първите места по кучешка тения. И това се дължи именно на факта, че ние не обезпаразитяваме редовно домашните си любимци. При бездомните няма как да се затвори биологичния цикъл на паразита, от една страна, от друга – ако в общината има 2000 бездомни животни, със сигурност поне 10 пъти са повече домашните, чийто здравен статус е също неясен.

885688

Как протече информационната кампания? Какви са ви впечатленията?

Съвместната кампания на Община Велико Търново и Фондация "Четири лапи" стартира на 25-ти март и тенденцията бе да продължи 3 седмици. Но, след като видяхме, че в малките населени места има доста по-висок брой от очаквания некастрирани кучета, решихме да удължим кампанията с още една седмица.

Това е трето идване на Фондацията във Велико Търново и фокусът ни този път бяха безстопанствените кучета от по-малките населени места и котките в центъра на Велико Търново. Може и да сте забелязали, че постепенното регулиране на популацията от бездомни кучета, някак си започна да влияе на популацията от бездомни котки, Това също е нормално, защото дори и градска среда, това е вид екосистема, която се регулира от природата – няма как да се намесим до такава степен в тези екоправила, че да няма никакви безстопанствени животински видове. Всичко е свързано – когато намалее популацията на кучетата, се увеличава тази на котките, когато тяхната намалее – мишките застават на върха на пирамидата.

Какъв е принципът на работа, за да има равновесие?

Трябва да се работи системно. Нормално е да има определен брой бездомни животни по улиците на всеки град дотолкова, доколкото има хранителен ресурс. Докато има отворени контейнери за боклуци, ще има някакви животни на улицата. И пак се връщаме на това, че ние хората сме отговорни... и за разхвърлянето на боклуци навсякъде...


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар