Да преброим щъркелите в България
Тече шестото по ред преброяване на белите щъркели в страната
БДЗП
Едно от най-мащабните природозащитни събития в света, свързано с преброяването на белите щъркели в България вече тече.
То се провежда на всеки 10 години в цяла Европа. Между 15 юни и 15 юли в две поредни години - 2014 и 2015г. ще бъде проведено VII-ото по ред международно преброяване в България.
Екипите на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и десетки доброволци са се заели с не леката задача за мащабно преброяване на белия щъркел в страната.
Предоставя се възможност на всеки да се включи в кампанията като доброволец.
Националният координатор на кампанията, Свилен Чешмеджиев от БДЗП от Свищов коментира, че "по първоначални данни броят на гнездата с щъркели е с около 20% по-голям, отколкото при последното преброяване през 2004/2005 г."
Тенденциозно изчезват гнездата извън населените места, но за сметка на това се появяват нови в селищата. Рекордьор е с. Костиево, Пловдивско, в което преди 10 г. са отчетени 2 гнезда, а по сегашни данни са преброени 22. Новите гнезда са основно върху електрически стълбове.
Средният брой на щъркеловото потомство е по 3 малки, но има и двойки с по 4 щъркелчета, показват данни от преброяването.
Не са отчетени сериозни заплахи за белите щъркели.
На специално създаденият от БДЗП сайт www.shturkel.bg , може всеки желаещ да въведе данните за гнездо, което е посетил - къде се намира, колко малки има в него и др. Могат да бъдат прилагани и снимка и GPS координати, които автоматично ще бъдат маркирани в интерактивна карта на сайта.
След като кампанията приключи, на случаен принцип през юли ще бъдат избрани 10 доброволци, които са се включили в преброяването и са попълнили електронната бланка в сайта www.shturkel.bg . Те ще получат награда "Полеви определител на птиците", която се смята за "Библията на орнитолозите".
Преброяването на щъркелите е една от най-мащабните природозащитни кампании в света. Тя се прави периодично, тъй като щъркелите са един от най-добрите индикатори за качеството на средата, в която живеем – наличието на чисти води, земеделие с по-малко пестициди, стари дървета и запазена природа. Събитието се организира в международен мащаб от BirdLife International – мрежа от природозащитниорганизации в 110 страни по света и от немския партньор на организацията NABU.
Присъединете се към Sever.bg във Facebook, за да следите и там всичко, което публикуваме.