Вход | Регистрация

Ден на отворените врати в РИОСВ-Велико Търново

В Международния ден на правото да знам експерти от инспекцията разясняват дейността на отделите и лабораториите за изследвания на компоненти от околната среда

Ден на отворените врати в РИОСВ-Велико Търново
Снимка: Север.бг

Регионалната инспекция по околна среда и води  във Велико Търново се включва днес в инициативата на Министерство на околната среда и водите за Ден на отворени врати по повод 28 септември - Международния ден на правото да знам. Екипът на Север.бг посети инспекцията и разговаря с експерти за дейността на ведомството, работата на отделите, методите за анализи на околната среда и превантивните дейности, които включват и работа по проекти.

"Осемнадесет фирми и граждани са ползвали правото на достъп до информация от РИОСВ - Велико Търново от началото на годината до момента. От тях всички са получили исканата информация и няма отказ за предоставяне на такава. През миналата година до този ден от правото си на достъп до информация са се възползвали 22 фирми и граждани.", каза Цветомила Берова, гл. специалист в инспекцията.

Търсената информация за посочения период е свързана основно с постъпили инвестиционни предложения, планове и програми в защитени зони по НАТУРА 2000, данни за резултати от мониторинга на околната среда, както и издадени решения на инспекцията.

Във връзка с контролната дейност инспекцията е разделена на два отдела - за контрол на околната среда и за превантивна дейност. Работи се по направления с различни секторни закони, в които се правят анализи на водите, почвите, въздуха и биологичното разнообразия.

"Освен държавната политика, която се изпълнява като спазване на екологичното законодателство, в сградата на РИОСВ има регионална лаборатория към ИА "Околна среда". Дейността й също е свързана с държавния мониторинг. В инспекцията имаме дейности, свързани с информиране на населението, с работа с деца и различни целеви групи. Имаме тематични дни, които се провеждат през цялата година - Ден на водата, Ден на река Дунав, Ден на еколога, организираме различни конкурси.", разказа гл. експерт Надежда Петкова.

Обиколката в РИОСВ продължи с посещение на лабораториите, в които се извършват различни видове изпитвания в няколко структурни звена - въздух, води, инструментални изпитвания и биологичен мониторинг.

"Лабораторията разполага с 18 компетентни и висококвалифицирани кадри. Качеството на работа се следи постоянно и това е гаранция за достоверността на получаваните при анализите данни.", каза Красимира Стефанова, нач. отдел "Регионална лаборатория"- Велико Търново, докато ни развеждаше и ни показваше съвременната апаратура, една от най-добрите в региона, за изследване на пробите.

По оперативен и контролен мониторинг са включени 28 пункта повърхностни води, 9 пункта подземни води и 24 пункта питейни води във Великотърновска и Габровска области, които се наблюдават и изследват в лаборатория "Води".

Експертите не отчитат замърсяване като тенденция, по-скоро при някои от пунктовете от националната мониторингова мрежа се отчитат подземни води, които от години имат влошени показатели и завишено съдържание на нитрати, сулфати, натрий, доста флориди. Такъв пункт е т. нар. Крайна чешма в с. Самоводене.

Освен имисионния контрол, лаборатория "Въздух" осъществява и емисионен такъв - на отпадъчните газове от различни фирми на територията на двете области.

"Изследваме приземния слой на въздуха, имаме ръчен пункт в сградата на РИОСВ. Разполагаме и с автоматична станция за качество на атмосферния въздух в Горна Оряховица, която е разположена над Първо основно училище и 24 часа се извършва непрекъснат мониторинг на въздуха в града. Автоматична станция за непрекъснат анализ на въздуха имаме и в Свищов. В двете станции се следят различни показатели като азотни оксиди, серен диоксид, озон, сероводорд и серовъглерод.", запозна със спецификата на методите за изследвания Красимира Стефанова.

В лаборатория "Инструментални изпитвания" се извършват анализи на тежки метали и на органични замърсители във всички матрици на околната среда - въздух, води, почви, отпадъчни продукти. Последните два закупени апарата преди две години - за определяне на тежки метали с индуктивно свързана плазма и газхроматограф, са високо чувствителни и дават възможност за определяне на съдържание на тежки метали в пъти под нормите.

"Нямаме замърсяване на почвите, имаме само два пункта с леко вкислени почви. Засоляване, което е проблем за производителите,  в нашия регион също няма.", каза експертът.

Лабораторията в РИОСВ е една от базовите в страната, която извършва характеризиране на отпадъци по Наредба 8/2004 г., свързана с необходимостта от характеризиране на отпадъци, с последващо депониране.

Във връзка с популяризиране дейността на ИА"Околна среда" предстои излизане на два рекламни клипа, свързани с дейността на Агенцията и дейността на Главна дирекция "Лабораторна и аналитична дейност", към която са включени всичките 15 лаборатории в цялата страна.

____________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар