Екоексперти бяха на среща в Румъния
РИОСВ - Велико Търново
Въвеждането на модел за оценка на риска и въздействията върху околната среда на предприятията ще доведе до оптимизиране на системата за контрол по отношение на честотата, периодичността и ефективността на провежданите инспекции. До този извод достигнаха над 20 екоексперти от Велико Търново и страната, и комисари от Националната служба за екологична охрана на Румъния, които участваха в пет дневна работна сесия на партньорите.
Тя се проведе в Констанца в рамките на проект "Съвместен мониторинг на риска при извънредни ситуации в трансграничния регион на река Дунав”. Финансиран е от Европейския фонд за регионално развитие и Държавните бюджети на двете съседни страни чрез Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния – България 2007-2013 г.
От срещата стана ясно, че действащите предприятия с риск от големи аварии на българската територия от трансграничния регион са 54, разположени в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Русе, Разград, Силистра и Добрич. На румънска територия са 56, разпределени по окръзи - Мехединци, Долж, Олт, Телеорман, Гюргево, Калъраш и Констанца.
Опасността от аварийни или инцидентни замърсявания на околната среда от тези предприятия, с вредни въздействия за населението и другите живи организми, налагат необходимостта от превенция чрез повишен мониторинг и контрол, и подобряване на готовността за борба със замърсяването и интервенция при аварии.
Два примера за оценка на риска при действащи инсталации с комплексни разрешителни бяха дадени на форума. Това са ТЕЦ в близост до центъра на града, на по-малко от 100 м разстояние от жилищната зона и ферма извън населено място, на разстояние 500-1000 м от жилищни сгради. Моделът на прилаганата процедура включва различни критерии, показатели и коефициенти за оценка на замърсяването на компонентите на околната вреда и вредните фактори за въздействие като шум, миризми, отпадъци и др. Представеният румънския модел в планирането и отчитането на контролните проверки ще бъде адаптиран за нуждите на българската екологична практика и ще бъде приложен в работата на инспекцията още през следващата година, стана ясно още от срещата.
Съвместните процедури за контрол в областта на комплексните разрешителни, химикалите и трансграничния превоз на отпадъци ще бъдат публикувани в наръчник, който ще се представи и разпространи сред експертите по околна среда в трансграничния регион на река Дунав.
РИОСВ – Велико Търново работи и по подготовката на публикация за представяне на добри практики от България и Румъния за превенция на риска от замърсяване на околната среда, които да популяризират натрупания опит в прилагането на европейското и националните законодателства за бърза реакция, отстраняване и минимизиране на въздействията при аварии или инциденти.
_________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg