Вход | Регистрация

Капан за молци ще спасява кестени

Капан за молци направиха ученици в Павликени. Но не за улов в домашни условия, а за спасяване на кестените в града.

В пластмасова бутилка те изрязаха отвори, напълниха с вода до половината и вътре над водата закачиха хапче феромон. Това е женски хормон, чиято миризма привлича мъжките индивиди. Те влизат в бутилката, крилцата им се мокрят от водата и не могат да излетят отново. Така приготвеният капан се закача на дървото. Той е безвреден за природата и за човека.

Необходимо е капсулата в капана да се сменя три пъти през един месец. Затова младите хора призоваха своите съграждани да "осиновят” по едно дърво и да се грижат за него.

Първоначално учениците ще третират между 20 и 25 от кестените в града.

Децата са от X и XI клас и са възпитаници на Професионалната гимназия по аграрни технологии "Цанко Церковски”. Те са от клуб "Да докоснем природата”, създаден по проект "Успех” на училището и изучават специалност "Горко и ловно стопанство”.

С инициаитвата си младите хора искат да убедят повече от своите съграждани за значението на борбата с вредното насекомо за спасяване на многогодишните дървета.

"Ние винаги сме имали отношение към природата, защото специалностите в ПГАТ са силно свързни със земята, с гората, със земеделието и с горското стопанство. С днешното събитие искаме да насочим вниманието към наболелия проблем и да обединим около нас повече хора, с които да направим необходимото – първо да поставим капсулите, чрез които да отстраним мъжките пеперудки, а през есента да съберем и падналите листа и заедно с тях и ларвите на молеца", каза директорът на училището Надежда Иванова.

"В човешки план съм изключително доволен, че младите хора на Павликени са видели този проблем и искат да отделят от свободното си време, за да го разрешат. Бих нарекъл инициативата ви светъл лъч в полето на тази бездуховност, която ни заобикаля”, каза и кметът на Община Павликени инж. Емануил Манолов и потвърди ангажиментите на местната власт към зелените площи и парковете в града.

Кампанията за борба с молците по кестените ще продължи и през следващите месеци. През есента учениците ще организират събиране и заравяне на окапалите листа.

Борбата с листоминиращия молец е проблем за цяла Европа. Още в средата на юли листата на кестените покафеняват и падат, а проблемът се дължи на вредната пеперуда. Вредата, причинявана от гъсеничките на молеца, освен неприятното преждевременно окапване на листата се изразява в потискане на нормалния фотосинтез на листата, съответно върху жизнеността на дърветата, до тяхното отслабване, правейки ги чувствителни на суша и студ, както и на заболяване от гъбни патогени.

Молецът се развива вътре в листата, което прави борбата с него особено трудна. Размножава се много бързо и така се стига до пълно окапване на зеленината.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар