Вход | Регистрация

Валентин Тасков:"Здравето е завоевание и самодисциплина"

Валентин Тасков:"Здравето е завоевание и самодисциплина"
Снимка: Север.бг

Валентин Тасков е  независим консултант по профилактика на здравето чрез оптимално хранене, нетрадиционна медицина и зонова терапия, родом от Плевен. Произвежда 100% натурален ябълков оцет за превенция и лечебни цели в севлиевското село Ловни дол. Занимава се с геронтология-науката за дълголетието в теоретичен  и практически аспект. 

57-годишният Тасков е гост на форум-изложението "Здраве, Щастие, Красота" във Велико Търново.  Темата, с която се включи като лектор, бе "Практически аспекти, свързани с геронтологията – наука за дълголетието. Чудото на натуралния ябълков оцет като профилактика и превенция за по-дълъг и здравословен живот".

 

Г-н Тасков, откога се занимавате с науката геронтология?

С науката герантология се занимавам отдавна. По-задълбочено от 1999 година, когато се пенсионирах, бях 24 години във Военната авиация. И като практика също се занимавам. Здравето и дълголетието са два сиамски близнаци. Ако пренебрегнем първия, вторият никога няма да ни бъде приятел. Така че здравето и дълголетието вървят ръка за ръка. И ако човек иска да си подобри здравния статус, трябва да мине през три етапа.

Кои са те?

Първият е преодоляване на стериотипа си на живот. Човек обича да похапва, поспива. Иска се доста голяма доза дух и воля да се преодолее този стериотип и да се премина към по-здравословни начин на живот като балансирано хранене, активно движение, течности, профилактика, здрав сън, позитивно мислене.

Вторият етап е всички тези неща, които ги давам като система, човекът, който се обърне към тях, трябва да ги направи 21 пъти, както казват тибетците. Те му стават вече навик, като ги направи толкова пъти. И третият етап е да ги прави продължително. С всеки ден започва да се чувства все по-добре и по-добре. Така човек влиза в категория, която не е календарна, а биологична възраст. Вълнуващо е да се влиза в годините без заболяване. Съвременният човек, вкаран в матрицата, живее с такова мислене, че като живее 30-40 години лошо, после може да глътне някакво хапче и всичко да се нормализира. Не може да стане. Здравето е завоевание. Това не е константа, която не ни е дадена. Здравето е самодисциплина. 

А какво е общото между ябълковия оцет и дълголетието?

Ябълковият оцет е еколкогично чист продукт с гарантирано качество. Произведен по технология със запазена марка в село Ловни дол, Севлиевско.  Ябълковият оцет се прилага още от древността при лечение на диабет, наднормено тегло, атеросклероза, хипертония, стомашни и чревни оплаквания, високо кръвно налягане, кожни заболявания като екземи, псориазис, невродермит, гъбички на краката, костно-ставни заболявания, ревматизъм, подагра, шипове, ревматоиден артрит, косопад, изгаряния, контузии, ужилвания от насекоми, висока темперарура, кашлица, ангина, ървене на венците, мазоли, нервно напрежение и стрес, в козметиката и др. В комбинация с пчелни продукти ябълковият оцет дава много добри резултати при метеоризъм - подуване на корема, хемороиди, варикозно разширени вени, главоболие и др. Прибавим ли и лугол - 5% йод в 10% разтвор на калиев йодит, получаваме отлично средство при безсъние, хронична умора и проблеми на щитовидната жлеза. Заради много калий в оцета той влияе на нервната система за безсъние и хронична умора, както и спира гнилостните процеси. 

Как може да живее човек дълги години?

В основата на дълголетие е храната. Трябва да ядем много малко, но качествено.  Затова аз препоръчвам живите храни. Основно плодове, зеленчуци, леко сварени, овкусени. Проповядвам и т.нар. 100 мили. Това означава, че в радиус от 100 мили, където сме родени, да консумираме храните и билките. Защото ние наследяваме ензимната система на дедите си.  Дълголетниците винаги са били тези, които са родени и живяли по родните си места.

Други тайни?

Да се пропуска закуската. Дядо ми, който се занимаваше с народна медицина, казваше така: "Закуската трябва да се заработи". Ядеш я след 11 часа. По принцип цикълът на стомаха започва от 12 часа на обед и свърша към 18 -19 часа. Сутрин организмът трябва да се чисти и почиства. Иначе става ленив. Препоръчвам и  двуразово хранене - обяд и вечеря.

Как стигнахте до извода, че оцетът помага за дълъг живот?

Дядо ми се занимаваше с тези неща и хората идваха да го търсят именно за оцета, който произвеждаше. Аз също се занимавах дълго време върху себе си, докато стигна до нужните изводи. Чист въздух, дишане по специален начин, съвместимост с контрастни душове също са важни. Едно от направленията за геронтологията е душа. Учени са установили, че оптималната температура, на която се забавя метаболизмът на клетката, е между 4 и 6 градуса, при повече тя старее.

Правили ли сте изследвания, как влияе вашият продукт на здравето на потребностите му?

По себе си съдя от 15 години. Нямам никакви заболявания. Аз го пия за превенция. Сутрин след ставане и вечер преди лягане. Преди да тръгна да тичам сутрин, изпивам ябълковия оцет. Така вкарам в организма си тези безопасни органични киселини, които го прочистват. Мои клиенти има из цяла България. 

А рецептата е ....

Елексир на здравето съм го кръстил аз моя ябълков оцет. В чаена чаша с топла вода /чай/ се слагат 2 чаени лъжички ябълков оцет, 2 чаени лъжички пчелен мед, 1-2 чаени пчелен прашец.  Сместа се пие сутрин след ставане и вечер непосредствено преди лягане. Може да се редува или чаена лъжичка зехтин, сусамово или ленено. Този богат антиоксидантен коктейл стимулира обмяната на веществата, пречиства клетките от токсини, активизира изгарянето на излишните мазнини, намалявайки по естествен път наднорменото тегло, укрепва сърдечния мускул, подобрява кръвообращението, нормализирайки кръвното налягане, заздравява кръвоносните съдове, изчиствайки атеросклеротичните плаки от артериалните стени, възстановява чревната флора и прочие. 

Кои живеят повече?

Полезно за един апартамент е местоположението, местоположението, местоположението. За дълголетието е важно умереността, умереността, умереността. В този живот, който владее баланса и дистанцията, владее всичко. 50 % от туморните заболявани са въз основа на неправилното хранене  и стрес. Има и генетични предразположения. Затова трябва превенция, и то навреме.  Важно е и възпитанието в семейството и създаване на здраволслони навици сред подрастващите.

___________________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар