Вход | Регистрация

Деница Александрова: „Усмивката е красота”

Деница Александрова: „Усмивката е красота”
Снимка: Север.бг
Деница Александрова е от Велико Търново. На 34 години е. Тя е ръководител на първата в страната Музикална и театрална къща на езиците „Дарплей”, която е с местоположение ул. „Ангел Кънчев” 15 в старата столица. От няколко години се занимава със сугестопедия /метод за обучение, който цели да върне удоволствието от ученето чрез подходящи неманипулативни внушения, да повиши усвояемостта на материала и ефективността на учене -бел.ред./, а отскоро преподава и йога на смеха.

Деница Александрова е гост-лектор на форум-изложението „ Здраве, Щастие, Красота” във Велико Търново. Тя ще говори по темата „Здравето ни идва отвътре… или за Смеха, Дарплей, Сугестопедията и импро игрите“ от 15 ч. днес в ИЗ "Рафаел Михайлов".


Разкажи ни повече за себе си?
Родена съм във Велико Търново. Завърших тук английска филология през 2001 и оттогава напуснах града, за да ходя тук-там, да преживея нужните неща и да се завърна в началото на тази година с ясна визия за нещата, които искам да случвам. От малка съм любопитна и се въодушевявам лесно. Винаги съм усещала, че ученето на нови неща по интересен начин е свързано със здравето. И навярно затова търсех. Харесва ми да работя с хора и от години преподавам английски. Август 2010 година завърших курс при проф. д-р Георги Лозанов, за да стана преподавател-сугестопед. Проф. Лозанов е лекар, психиатър, един от най-благите хора, които съм срещала в живота си. Създател е на сугестопедията, най-лекия и приятен начин за усвояване на нова информация, за учене, което не травмира мозъка, а го „вкарва” в режим на релаксация, спонтанност, радост, безусловна любов и приемане. Тогава се влюбих в театъра, играта и музиката като част от ученето. Почнах да водя групи и да помагам на хора да говорят английски по този метод. Учене без учене е сугестопедията. Ти учиш и се забавляваш покрай това. И проговаряш езика много по-бързо, за около два месеца.

А импро игрите?
По импро игрите се запалих, защото виждам как те отключват същите неща - спонтанността и радостта, активират въображението ти и освобождават емоциите. А последните изследвания в областта на медицината показват точно това – че освободените, изразени, осъзнати емоции са shortcut към това, да се чувстваме добре. По тази причина започнах да водя и групи по смях. Не след дълго открих един мощен фонтан от смях, който е дремел в мен доста време. Вече не го спирам и той заразява и други хора. След това с приятели, Ани и Руми, създадохме играта „Дарплей”. Игра, която ни дава много смисъл, а на хората, които я играят - изслушване, изразяване, приемане, преживяване и празнуване на всички гледни точки. Животът ми се обагри в преживявания, където няма правилно и грешно – смях, театър, танци, импровизации и Дарплей. Стана цветно. Исках да пръсна този цвят наоколо като фойерверк. И така на 1 април тази година отвори врати нашата музикална и театрална къща на езиците „Дарплей” – място, където нещата се случват с емоция, движение и въображение. Място, където животът има своя празник и радостта свободно излиза. А радостта и здравето вървят ръка за ръка.

И що е то йога по смеха и има ли почва у нас?
Йогата по смях практикуваме от един месец в нашия център. Сесиите се правят всеки вторник по един час. Методът е измислен от индийския лекар Мадан Катария. Писал е научен труд за смеха. В него обяснява какво прави смехът на тялото, на мозъка, как му действа. Събира много доказателства, че смехът е нещо прекрасно. Както като си мием зъбите, е добре за зъбите. Ако се смеем по 10-15 минути, процесът прави невероятни неща в биохимията на цялото тяло и на мозъка. Смеенето обаче трябва да е продължително, затова и той решава да създаде практика този смях да излиза ненасичан 10-15 минути. Така гони ефекта в тялото. Жена му се занимавала с йога. Тя пък забелязала приликата, че когато човек се смее, движението на диафрагмата много наподобява това при дишането в йога. Затова се казва и йога на смеха.

Как протича една сесия по йога на смеха?
Правим смешно запознаване помежду си, след това смешни упражнения в група, игри и завършваме с дихателни упражнения, взети от йогата. Другото е чисто и 100-процентово забавление. По време на сесията, ако някой иска да каже нещо, го прави чрез смях. Не говорим с думи. Правим такива безумни неща, че няма как да не ти стане смешно и се разсмиваме. Има в мозъка едни огледални неврони, когато някой се усмихва, задвижва огледалните неврони на другия и той малко по малко започва да се усмихва. Някои хора имат много заразителни смехове. Спира умът, а смехът идва от тялото.

Защо трябва да се смеем?
Защото чувството е много хубаво. Чувстваш се добре, радостно ти е. Всеки като се усмихне, става красив. Усмивката е красота. „Смехът е най-бързият път към световен мир.”, казва доктор Мадан Катария. Защото хората, като се смеят заедно, няма после как да се мразят. Преживяваш някаква радост с другия. Като идваш да се смееш, ти си правиш вътрешен душ на тялото и на органите. Сесиите по йога на смеха ни помагат да се върнем към онова детско състояние, когато сме се радвали ей така на обикновените неща. Това е чистият детски смях. А аз съм човек, който е в контакт с детското в себе си.

И как се чувства човек след една сесия по смях. Ти как се чувстваш?
Еуфорично. Много ми е хубаво. Самите ми сетива се отварят, виждам по-ясно, весело ми е, идейна съм, енергична. Никакви негативни и мрачни мисли нямам. Аз въобще не ги отразявам. Даже имаме такова упражнение на йогата по смях. Всички негативни мисли ги слагаме в един ъгъл и им намигаме. Докато не погледнеш нещата от друга гледна точка и не ти стане смешно. На всичко можем да се смеем.

Това нещо, което правя с йогата по смях, ще го правя, докато съм жива. Много ми дава като усещане. Това, което ми дава, от нищо друго не се чувствам така. Аз имам нужда от емоция и йогата на смеха ми дава изразяване на моята емоция. За първи път от една медитация, от преживяването ми се отвори смях, който никога не съм имала. А всеки човек има уникален смях. Няма двама души, които да имат еднакви смехове. Ние не се смеем един на друг, а пускаме нашия смях чрез различни смешни игри.

Идват ли хора при вас за йога на смеха?
Да, всеки път е различна бройката. Примерно последно бяха седем души. Аз водих сесията на английски език, защото бяха чужденци желаещите.

Правите и смях по скайп.
Да, направили сме такава линия. Който иска да се смее. Безплатно е. Идеята е, когото е депресиран човек, със смеха да си върне доброто и ведно настроение. Доказано е дори в чужбина, че раково болни с метода на смеха са се излекували от коварната болест.

___________________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 





Докладвай за нередност в статията
Добави коментар