Вход | Регистрация

Диагностичен онкоцентър ще има във Велико Търново

Стартът на строително-ремонтните дейности даде зам.-министърът на здравеопазването

Диагностичен онкоцентър ще има във Велико Търново
Снимка: Север.бг

Регионален диагностичен център за онкологични заболявания към МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов" ще бъде изграден в рамките на 4 месеца. Днес зам.-министър Десислава Димитрова даде старт на работата по проекта, който е на обща стойност 7 054 463 лева.

На откриването присъстваха областният управител проф. Пенчо Пенчев и кметът на Общината Даниел Панов.

До средата на следващата година, когато се очаква центърът да заработи, ще бъде извършено преустройство за обособяване на 13 помещения на обща площ 1500 м2. За дейността на диагностичния център е предвидено закупуването на съвременна, чисто нова апаратура в сферата на тази диагностика - ЯМР, компютърен томограф, дигитални рентген и мамограф, видеосистеми за горна и долна ендоскопия и видеосистема за бронхоскопия, за лабораторна и ехографска диагностика.

"Тази апаратура ще дава бърза и навременна диагностика на заболяването и оттам - адекватно лечение", коментира директорът на болницата д-р Людмил Гецов.

Около 25 лекари-специалисти, назначени на трудови договори, ще обслужват в онкоцентъра над 25 000 пациенти годишно от Великотърновска и част от Габровска област. Осигуряването на удобна болнична среда и на модерно медицинско обслужване ще повиши качеството и капацитета на предлаганите медицински услуги, обещават медицинските специалисти.

От новата диагностична услуга ще се възползват както хоспитализираните в болничното заведение пациенти, така и тези, изпратени по клинични пътеки с направление от лекар, като на практика услугата няма да се заплаща.

Зам.-министър Димитрова изрази оптимизъм и увереност, че изграждането на 13-те центъра за болнична помощ в страната, с общ бюджет 148 млн. лева, ще се случи в срок /2013 г. / и няма да се връщат пари. Освен във Велико Търново строителството на диагностичните центрове по проекта стартира във Варна, Русе и Плевен, с изключение на градовете, в които обществените поръчки се обжалват.

Финансирането на проекта е за сметка на Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Р България, с конкретен бенефициент Министерство на здравеопазването. Цялата програма е за диагностика и лечение на онкологични заболявания и върви съвместно с друга програма за скрининг на ракови заболявания, изследванията по която ще започнат в началото на следващата година, обясни заместник-министърът.

137 млн. лева за 13 лечебни заведения и 10 млн. лева за 8 дома за медико-социални грижи за деца са осигурени по второ направление от МЗ.

"Концепцията е да бъдат изградени приемни семейства и социални услуги, които да поемат грижата за деца с увреждания, за да могат родителите да задържат децата си в къщи и да не се налага да ги изоставят в институция. В програмата към момента изграждането на такъв център за Великотърновска област няма.", каза зам.-министър Димитрова.

_________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар