Информационен проект за хора с увреждания
Ратифицирането на „Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания” е основна цел на проекта „Интеграцията днес, тук и сега- от нас зависи”
Снимка: Север.бг
2 800 лева ще струва проектът "Интеграцията днес, тук и сега – от нас зависи” на Сдружение за подкрепа на лица с увреждания "Приятели”-БАЛИЗ. Сумата ще бъде осигурена от Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения. Целта е да бъдат обхванати хората с умствени, сетивни и физически затруднения, семейства на лица с увреждания и граждани във Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец. Това заяви днес на пресконференция ръководителката на проекта Йорданка Чанкова.
"За да бъде успешно реализиран този проект в рамките на 3 месеца (01.05. – 31.07.2011 г.), ние залагаме на повишената обществена осведоменост и съпричастност, относно необходимостта от ратифициране на "Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания” , която бе подписана на 27.09.2007 г., и как това би подобрило положението им в обществения живот и изграждането им като пълноценни граждани на обществото”, допълни председателят на Сдружение "Приятели”-БАЛИЗ Елка Йовчева.
Конвенцията съдържа международно признати стандарти за защита от дискриминация на хората с увреждания. До момента тя е подписана от всички държави-членки на Европейския съюз и повече от половината са я ратифицирали.
Във връзка с проекта на 13 юли предстои среща в Лясковец на хора с увреждания с доброволци от чужбина и членове на Младежки театър в Горна Оряховица. По думите на Йовчева това са изключително полезни срещи и различните езици не са пречка за създаване на контакти и ползотворна работа. Болката обаче е, че правителствените институции са се "отдръпнали” от проблема и с него се занимават основно неправителствени организации, а "епизодичните телевизионни кампании не решават проблемите на тези хора”.
На срещата бяха поставени основни и болезнени въпроси, които нуждаещите се от подкрепа смятат за неотложни в решенията. А именно: рехабилитацията на хора, които не са увредени по рождение, а са придобили такова вследствие на операции. (Тук се визира невъзможността за движение и обслужване на болни от рак, вследствие на оперативна намеса на главата).
Друг основен проблем, върху който бе наблегнато, бе практика да се викат пред ТЕЛК през 3 г. хора, с доказани доживотни и нелечими увреждания.
По последната неофициална статистика за 2010 г. във Великотърновска област има около 500 деца с увреждания, съобщи Нели Радева от Сдружение "Виктория-04”, които подкрепят проекта. За съжаление, поради нежеланието на голяма част от семействата на лица с увреждания да се афишират проблемите им, тази статистика е много по-голяма, допълни Радева.
По проекта са изработени печатни материали с информация по темата и са раздадени на 50 деца с увреждания, на 90 семейства на деца с физически и ментални затруднения, на 30 граждани от общността, НПО-та, държавни институции и медии. Организирана е една сбирка с родители, на която те са обучени от консултант по социално включване какви са техните възможности за равен достъп до образование, професионална квалификация и обучения.