Вход | Регистрация

Как да се предпазим от остеопороза?

От РЗИ-Велико Търново акцентират върху информираността на гражданите за "тихата епидемия"

Как да се предпазим от остеопороза?
Снимка: Север.бг

През 2012 г. Международната фондация по остеопороза разработи глобална кампания под наслов "Овладейте фрактурите. Спрете цикъла от фрактури, вледствие чупливост на костите", насочена към превенция на вторичните фрактури и обяви месец октомври за месец на осведоменост и профилактика на остеопорозата.

В повече от 200 държави Световният ден - 20 октомври и месецът за борба с остеопорозата ще бъде отбелязан с различи събития, насочени към ограничаване честотата на "тихата епидемия", както е известно още това заболяване.

"Загубата на кост протича неусетно и безсимптомно през годините, докато не настъпи счупване. От този момент нататък всички проявления и последствия от остеопорозата стават видими и очевидни и за пациента, и за медицинските специалисти", каза д-р Красимира Петрова от Регионалната здравна инспекция.

Под егидата на здравното министерство и с подкрепата на Асоциация "Жени без остеопороза" информационната кампания и скрининговите изследвания се провеждат в 22 града в страната. През тази година от РЗИ - Велико Търново са организирани три кампании в Лясковец, Павликени и Стражица. В рамките на три дни в старата столица бе направено и измерване на костната плътност на желаещите да научат повече за качеството и структурата на костите си.

В момента тече поредната кампания. От днес до 22 октомври /понеделник/ ще продължат прегледите от ендокринолога д-р Петя Илиева. Включително и утре тя ще извършва прегледи, след предварително записване, в салона на РЗИ, а на 21 и 22 - в кабинет №129  в ДКЦ 1.

Статистиката показва, че ежегодно в света, поради чупливост на костите, причинена от остеопороза, се случват 2 милиона фрактури, които разбиват милиони човешки животи, поради инвалидизация, преждевременно обездвижване, скъпоструващо медикаментозно лечение, социална изолация и не на последно място - разходи за обществото.

В национален мащаб над 92 хиляди българки имат поне една остеопорозна фрактура на прешлен, а за година се регистрират над 4 600 фрактури на шийката на бедрената кост. Тревожен е и фактът, че около 25% от получилите бедрена фрактура, не преживяват година и това са основно жени, съобщи тревожните данни експертът.

Особено внимателни трябва да бъдат жените след 40-45-годишна възраст, когато рисковите фактори за поява на заболяването са по-високи - костната им маса намалява значително, резонно е влизането в климакса, наличие на други вътрешни заболявания, които водят до намаляване на калция и фосфора в костите.

Според препоръките на д-р Петя Илиева, пълноценният начин на живот и здравословно хранене, включващи нормална физическа активност, употреба на повече и по-пресни плодове и зеленчуци и и достатъчен прием на вит. D и Ca, важат с пълна сила и при това заболяване. А жените над 50 г. задължително да си мерят костната плътност поне веднъж годишно, съветва специалистът.

Тя не отрича прилагането на физиотерапия и кинезитерапия, но е категорична, че те трябва да са точно дозирани и контролирани, за да бъдат ефективни.


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg










Докладвай за нередност в статията
Добави коментар