Лекарите предупреждават: Пазете се от жегите!
Болката при бъбречна криза е сигнал да се вземат мерки
Снимка: Thinkstock/Guliver
Обезводняването в летните жеги може да доведе до бъбречно-каменна болест. За опасността предупреждава нефрологът Цветелина Ефтимова, началник на отделението по нефрология и диализа в МБАЛ "Св. Пантелеймон" - Плевен.
Едно от най-важните условия, за да не се стигне до усложнения на бъбреците през лятото, е приемът на много вода. "Не каквито и да е течности, напитки или бира, а вода. Неправилно е схващането, че бирата предпазва от образуване на камъни. При прекомерна употреба на бира може да се образуват фосфатни камъни, ето защо най-важно е де се приема достатъчно количество вода”, пояснява д-р Ефтимова.
Приетото количество вода за денонощието трябва да е минимум 2 литра, като според сезона нуждите на организма са различни. Цветът на урината е показателят за това дали сме приели достатъчно течности през деня. Ако тя е с тъмен цвят, тогава е концентрирана, а това означава, че сме обезводнени. Урината трябва да бъде светла. Това е индикатор, че сме приели необходимото количество вода за правилното извършване на биологичните процеси в организма ни.
Д-р Ефтимова обяснява, че тези които обичат да пият само минерална вода, трябва да сменят вида й периодично. Приемът само на един вид минерална вода може да доведе до образуване на камъни в бъбреците. Добър избор е и трапезната вода, която е слабо минерализирана. Прекомерният прием на готварска сол е другият основен причинител на образуване на камъни в бъбреците.
Цитрусовите плодове като портокали, лимони и грейпфрути помагат за предотвратяването на това заболяване. Те алкализират урината и намаляват условията за образуване на кристали.
Последното, за което съветва нефрологът е, при случай на бъбречна криза, незабавно да се потърси консултацията на нефролог. "Организмът ни е измислен доста съвършено. При бъбречна криза, болката възниква, защото е запушен пикочопроводът и бъбречното легенчето се раздува, но до определен етап. В един момент бъбречната функция намалява и може да спре. Спре ли да работи този бъбрек, то усещането за болка изчезва. Ако бъбрекът стои в това състояние няколко месеца, той може напълно да загуби функцията си и човек да остане без него”, съветва д-р Ефтимова.
От изключително голямо значение е, ако имаме съмнения за проблеми с бъбреците, дори да нямаме на момента болка, да се консултираме със специалист незабавно и да се проведе нужното ехографско изследване.
Източник: infoPleven