Вход | Регистрация

Ново високотехнологично оборудване за Медицинския университет

Така учебното заведение ще се утвърди като център на роботизираната хирургия в Югоизточна Европа

Ново високотехнологично оборудване за Медицинския университет
Медицински университет - Плевен

Медицинският университет в Плевен ще се сдобие с втори робот за операции, с което се утвърди като център на роботизираната хирургия в Югоизточна Европа, съобщи ректорът проф.д-р Славчо Томов.

Той посочи, че е подписан договор за безвъзмездна финансова помощ от 3 303 257,77 лева за закупуване на най-съвременен модел американски робот, на качествено ново технологично ниво. Университетът получава средствата по ОП "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика", но ще вложи и собствени инвестиции. Подготвени са екипи, които ще обучават студенти, лекари, специализанти от региона на Югоизточна Европа, каза Томов. С подкрепата на БАН ще бъде създаден и научноизследователски център за авангардни технологии в медицината.

В момента университетът разполага с екипи, извършващи с робот гинекологични и урологични операции. Подготвя се екип и за операции от общата и коремна хирургия. Досега са извършени над 500 гинекологични интервенции /отстраняване рак на шийката на матката/, от проф.Горчев, проф.Томов и д-р Лъчезар Танчев, и 22 - урологични /отстраняване на рак на простатата/ от доц. Николай Колев.

Според Горчев - първият хирург, въвел роботизираната хирургия в България, Плевен доказа потенциала на българската медицина в областта на съвременните технологии. В момента ние държим американските стандарти в тази сфера, смята медикът. Той посочи, че негови румънски и гръцки колеги също напредват. С двата робота ние ще можем да помагаме на колегите, за да ползват по-дългия ни опит, заяви онкохирургът.
Здравната каса е поела по клинична пътека с 8000 лева роботизираната хирургия в гинекологията. От асоциацията на уролозите са подготвили предложение на същата стойност да бъдат подпомагани и пациентите в урологията.

В Плевен вече има единични случаи на пациенти от чужбина, които заплащат цялата стойност на роботизираните операции. За да се развие тази дейност, е нужна реклама в чужбина от страна на университетската болница, каза Горчев.

<< Sever.bg във Facebook >>



Източник: БТА
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар