Първото "хайфу" бебе проплака в Плевен
33-годишна жена роди след безкръвно лечение от миома в Хайфу-център
Thinkstock
След безкръвно лечение от миома в Хайфу (HIFU)-център в Плевен, 33-годишна жена от София е родила в болница "Св. Марина". Това съобщи пред БТА Рената Карааргирова от лечебното заведение.
Това е първото българско бебе, родено след прилагане на хайфу-технологията /HIFU/ в единствения в Източна Европа център в Плевен - безоперативно лечение на миомна болест чрез високоинтензивен ултразвук.
Малката Мария тежи 3,08кг, "висока" е 51 см и е дългоочаквано, първо дете на щастливото семейство Алипиеви.
Майката се обръща за помощ към специалистите от "Света Марина" през март миналата година. Тя е имала миома и спонтанен аборт през 2011 г. След трагедията изживява силна психическа травма и изпитвала непреодолим страх при мисълта за операция.
Научила за безкръвното лечение на миомна болест с хайфу-процедури, което се прилага в "Св. Марина" от декември, 2012 г., и решила да се подложи на манипулацията, която е преминала без разрези, без опасност от кръвозагуба и без пълна упойка.
Терапията е била през март м.г. и 9 месеца по-късно жената е забременяла. Бременността протича нормално и тази майка е първата българка, родила след лечение на миомна болест със съвременния метод.
Лекарите са от екипа на проф. Григор Горчев в Хайфу-център-Плевен. До дни се очаква да роди втора жена с подобен случай.
Това е голям успех за българската медицина и утвърждава мястото на модерните технологии при съвременното лечение на миома, категоричен е проф. Горчев.
По данни на Световната здравна организация (СЗО) от миомна болест в света са засегнати между 20 и 50 на сто от жените, в България близо 30 на сто в репродуктивна възраст /около 500 000 българки/ страдат от тази болест, а във възраст над 50 г. са засегнати три от всеки пет жени. Това е причина болестта да се счита за социално-значимо заболяване. Лечението му с най-щадящи жената съвременни технологии поставя България сред лидерите в световната медицина, е убеден проф. Горчев.