Спешно за (не)спешната помощ
Срещу болното здравеопазване се надигат и ветеринарите
Снимка: Север.бг
С официално становище в подкрепа на протестиращите лекари от Спешна помощ в София излезе и Регионалната структура на Български лекарски съюз в старата столица. При нужда медиците са готови да си подадат оставките, съобщи радио "Фокус".
По думите на д-р Марияна Кирилова, председател на БЛС-Велико Търново освобождаването на д-р Гелев няма да промени проблемите в Спешната помощ, защото те са много сериозни в цялата страна. А "ваденето на проблема с д-р Гелев е цинично, защото медицинският одит, който се представя като модел в момента, е известен от поне една година''.
''Много пъти съм казвала, обръщала съм се и към министри – Бърза помощ в момента е като един балон – ако има някакви проблеми в здравеопазването, те се прехвърлят на Спешна помощ, но ако нещата продължават така, балонът много скоро ще се спука'', заяви още д-р Марияна Кирилова и категорично посочи, че в българската здравна система няма ясна стратегия за развитие.
Приемането на единични решения за нови строежи и набавяне на нова техника не може да доведе до решаване на цялостния проблем, смята д-р Кирилова. Тя не отрича санкциите, които е задължително да се налагат на виновните, но риторичния въпрос, който задава е, "след като Министерството е принципал на Спешните помощи и се правят ежедневни и ежемесечни справки и отчети, защо чак сега се констатираха тези нарушения?”.
Великотърновските медици се разграничават от официалната позиция на Министерството на здравеопазването и остават в стачна готовност.
За ефективни протести след 30 юни предупреждават и от Българския ветеринарен съюз, съобщи БНР.
Недоволството на ветеринарите е породено от факта, че цените, които държавата определя за профилактични дейности за 2014-а година, са занижени 3-4 пъти.
За тази година за имунопрофилактика на животните са заделени 9 млн. лева, съобщават ветеринарите. Никой обаче не им е съобщил аргументи за драстичното намаление цените на услугите, които те предоставят на животновъдите.
При тези цени, намалени в пъти, ветеринарите ще откажат да изпълняват държавната профилактична програма, а това ще създаде риск както за животните, така и за здравето на хората.
Имунопрофилактиката у нас е пълен провал в момента и когато хората си купуват месо от магазина, те не могат да бъдат сигурни, че месото не е заразено с туберкулоза, например. Ветеринарите твърдят още, че е провалена и системата за идентификация на животните в България. Според тях уж в системата фигурират виртуални животни, като някой има интерес от това.
Лекарите са изпратили протестни предупредителни писма до всички институции, но досега нямат отговор. Ако ситуацията не се промени до 30-и юни, те започват протести и ще уведомят Европейската комисия за случващото се у нас.