Вход | Регистрация

"Еуфория" обзе изложбени зали

"Еуфория" обзе изложбени зали
Снимка: Север.бг

Поредният творец се представи с прекрасни произведения на изкуството в Изложбени зали "Р. Михайлов" във Велико Търново вчера. Това е плевенската художничка Невелина Янакиева. Тя показа пред великотърновската публика стъклопластика и акварел. Темата на експозицията бе под надслов "Еуфория".

Неслучайно и текстът от автора бе такъв: "Cред дъжд от цинично, драматично, комично, скрупольозно, помпозно, космично, ... ЕУФОРИЯ - Дъжд от дъх на нежен цвят. Блясъци светлина. Жар, страст, власт. Откраднато от живото-дивото и красивото. Ние ставаме леки и свободни, дъщери на вятъра. Танцуващи с облаци. Бразди с пулс изписани. Нашите следи. Аз и ти, ние, вие, те.....".

1070536

Еуфорията авторката открива сред природата. "Тя ми действа много добре. Сред нея можеш да медитираш, релаксираш, да разказваш тревоги, да се оплакваш, а не да ставаш зависим от транквиланти, за да постигнеш еуфория. Сред природата у много хора стават катарзиси", пояснява Невелина Янакиева.

1070541

Според нея да се говори за това състояние на духа на човек - еуфорията в период на депресия и криза е по-добре, затова и надсловът на изложбата й е такъв. Неслучайно и посланието е екологично - да пазим дървета, те да са огрени от слънцето, а не от хората при акварелите и да пазим рибите и водата при стъклопластиката.

"Трябва да излезем от кризата, от депресията някак. Икономиката не може само да изведе страната и един народ от нея, трябва и култура, която да ни повдигне и емоционално, и духовно", казва авторката.

Невелина Янакиева е завършила Художествената академия в София през 1998 г. Завършила е специалност керамика при проф. Ивана Енева. Художник на свободна практика. От 2000 г. работи стъкло. То се прави по специална технология. И според творецът стъклопластиката е голяма мистика.

1070537

"Трудно се работи стъкло. Първо трябва да си измислиш визията, след това да си направиш модели в калъп и да ги изпечеш. Като технология изглежда странно. При керамиката е така. Глазурите са бели прахчета, но те са определени цветове. Трябва да си запомниш кое какво е, какъв цвят, с мостри се работи. Гледаш си и си вземаш от даден химикал, но ти знаеш какво ще стане накрая след темперирането. Затова сме големи магьосници, има голяма химия. А и трябва да съчетаем живопис със скулптура", усмихва се художничката.

Тя обича да рисува и с маслени бои, и да изработва бижута от стъкло. Прави и витражи. Участва в изложби у нас и в чужбина.

1070546

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар