Вход | Регистрация

110 години читалищна дейност в Добри дял

110 години читалищна дейност в Добри дял
Община Лясковец

110 години празнува тази година читалището в лясковското село Добри дял.

За годишнината настоятелството организира празничен концерт, в който се включиха всички самодейци. Богатата празнична програма споделиха не само жителите на населеното място, но и гости от общинския център и съседните села. Мултимедийна презентация показа пътя, който в столетната си история са извървяли възпитаниците на читалището.

Концертната програма бе открита от най-малките – възпитаниците на ЦДГ "Щастливо детство”, които под ръководството на своята учителка, директорката Петранка Станева, рецитираха стихове от дядо Славейков, пяха песнички и танцуваха. Своя принос за празничното настроение дадоха и по-големите деца – младежите от клуба по интереси, действащ от скоро в читалището. Сценки, скечове и песни от дългогодишния си богат репертоар изпълниха и по-възрастните самодейки от певческа група "Еделвайс” с ръководител Живка Иванова.

С индивидуални изпълнения се представи и най-възрастната активна самодейка в селото – 82-годишната Пенка Ненова, солистка на групата. Така в продължение на два часа протече юбилейният концерт по повод честването на 11 десетилетия от създаването на добридялското читалище.

Поздравления за празника изпрати кметът на Лясковец д-р Ивелина Гецова, а нейният заместник Георги Петров, връчи на юбилярите подарък - икона на Богородица, с думите да ги пази и закриля. Поздравления, подаръци и цветя поднесоха и кметовете на Добри дял Виолета Райкова и  Козаревец Парашкев Парашкевов, почетният гост и роден в Добри дял известен фолклорист Михаил Дюлгеров, представители на читалища, пенсионерски клубове, клубове на инвалида и др.

От своя страна пък настоящото ръководство в лицето на председателя Иванка Костова и секретаря на читалището Веселина Събева, поднесоха в знак на уважение за положения труд общо 65 благодарствени адреса на заслужилите бивши и настоящи самодейци.

Началото на читалищната дейност в село Добри дял започва с идеята да се събере фонд за закупуване на книги. Това правят родолюбиви учители в далечната 1895 година. С първите събрани 20 лв. са закупени книги и така се поставя началото на читалищен фонд, който започва да нараства от дарения на по-заможни съселяни, от продадени билети от пиеси и томболи на вечеринки. Минават няколко години, през които учителят Драган Николински най-усърдно работи за да се съберат средствата. С протокол №1 от 1903 г. се поставят основите на първото Читалище в село Добри дял, което нарекли "Надежда”. Негови учредители са Цани Въбчев, Тодор Караиванов, Драган Николински, Петър Петров, Колю Беров, Петър Бижев, свещеник Станю Танев, Григор Генов, Колю Драгнев, Тодор Момъков, Калчо Калчев и единствената жена-ентусиаст Митка Цачева.

В началото, доста години, дейността на читалището е лежала главно върху учителството. Първите прочетени книги в читалнята на добридялското читалище са "Бай Ганю Балкански”, "Нещастна фамилия”, "Сиромах Танчо”, "Немили –недраги”, "Българи от старо време”, "Ганчо Косерката”, "Под игото”. В периода 1913-1927 година две от стаите на старото училище са пригодени за сцена и салон . Там се изнасят пиесите "Иванко-убиецът на Асеня”, "Борислав”, "Към пропаст” и др. Настъпва цъфтеж на сценичната читалищната дейност, в селото идват и по-млади учители отстрани, а публиката започва да се увеличава и да се приучва да посещава постановките.

След 110 години от своето съществуване, днес читалището развива библиотечната си дейност, а в художествено-творческата работа се включват самодейци – деца и възрастни. След дългогодишно прекъсване през 2000 година отново е сформирана женска вокална група, която се отличава с жанрово многообразие в изпълненията си - изпълнява народни, стари градски и туристически песни.

Театралната трупа също възобнови своята дейност след дълго отсъствие на сцена. През миналата 2012 година добридялските театрали с много голям успех поставиха комедията "Женско царство” под режисурата на настоящия председател на читалището Иванка Костова. Напоследък е сформирана и група за местни изяви, както и детска самодейна група за художествено слово и младежки клуб по интереси, който се помещава в своя зала в читалището. В читалището е обособена и етнографска зала, в която е изложена постоянна експозиция на старовремски предмети, дрехи, плетива и украшения.

Художествената самодейност е тази, която спомага да се опазят традициите и обичаите в селото. Читалището организира отбелязването на годишнини и дати от празничния и църковния календар, самодейните групи се включват в прегледи и фестивали, както на общинско, така и на областно и национално ниво и неведнъж са печелили престижни награди.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар