Антична крепост от IV век откриха край Добри дял
Екип от български и британски археолози прави съвместно разкопките на Михнева могила
Антична крепост с порта и кула към нея разкриха български и британски археолози в местността Михнева могила край Добри дял. Укреплението се простира на площ от 3 дка. Според археолозите селището е функционирало в административната територия на римския град Никополис ад Иструм в края на IV до средата на V век.
Крепостната стена е с дебелина 2 метра и обгражда цялата могила. Единствената порта има два входа - външен и вътрешен, а над тях се издига кула. Стената е достигала до 5-6 м височина, а кулата е била на три етажа и се е извисявала докъм 10 м.
По думите на ръководителя на разкопките доц. д-р Венцислав Динчев от Националния археологически институт в София заради тесните входове се предполага, че в крепостта не са допускани каруци. По-вероятно е те да са спирали в подножието на хълма, а след това с коне и катъри, или на гръб, провизиите и стоките са пренасяни в укрепеното селище.
Проучванията на Михнева могила се финансират изцяло от британска страна, а партньор на инициативата е Регионалният исторически музей във Велико Търново. Екипът от Великобритания включва 35 студенти по археология, както и 15 специалисти по керамиката, семената и костите. Ръководител на британските специалисти е проф. Андрю Полтър от Нотингамския университет.
Археолозите са на мнение, че проучванията край Добри дял са важни за историята на Балканите в периода от IV до VI век.
Сред руините на крепостта учените са открили следи от същинската римска епоха – от първата половина на III век. При портата са намерени и 100 златни монети.
Засега обаче все още не може дасе каже с точност какви функции са изпълнявали постройките на хълма.
Източник: в. "Янтра днес"