Ваклуш Толев: "Българите сме били под робство, но никога роби"
Новата му книга "Духовните дарове на България" бе представена във Велико Търново
Представянето на новата книга на Ваклуш Толев "Духовните дарове на България" събра снощи в Ритуалната зала на Община Велико Търново много негови почитатели и ценители на духовното изначалие у човека.
Актьорът Любомир Бъчваров, доц-д-р Петко Петков, заместник-ректор на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" и доц. д-р Кирил Коликов – главен редактор на сп. "Нур" и на книгата на Ваклуш Толев, представиха печатното издание пред гостите, сред които бяха заместник-кметът на Община Велико Търново Йордан Грозданов и директорът на Дирекция Култура Иван Димитров.
"Тази книга не може да се прочете, защото няма край. Няма епилог и послеслов. Тя трябва да се чете и промисля. Не може и да се преразкаже, освен, ако не го стори авторът й", с тези думи доц. Петков започна представянето, което бе нарекъл "Да бъдем, не да имаме".
"Духовните дарове на България" има две уводни части - предисловие и въведение, седем композиционни елемента и финална част , посветена на причините за робството в България. "Българите сме били под робство, но никога роби. Ние сме единственият народ, който е запазил паролата "България", отбеляза Ваклуш Толев и допълни:
"Предназначението на българския народ е да поеме от кръстопътя онзи път, който му е дала духовната признателност, духовната вълна на мъдростта. Човечеството е изживяло много духовни вълни - на Правдата и Любовта. Сега е в преддверието на Мъдростта. Духовните дарове на България са едно знамение за проницанието за мъдрост".
Ваклуш Толев попита присъстващите дали са си задавали въпроса: защо аристократизмът е изпреварил с хилядолетия пролетариата, когато еволюционното развитие би трябвало да е точно обратното? На предизвикателното питане самият автор не даде конкретен отговор, защото, по думите му, ние няма да го търсим в това, което говори или пише. Той уточни, че неговият труд третира проблема за вярата, а не за религиите.
Историческите събития в книгата не са погледнати от фактологията, която Толев нарича "гробари на истината". По-скоро те са ориентирани към читателите, които търсят оригинален и различен поглед към българската история и случилите се събития във вековната ни история и култура.
В чест на Учителя, както наричат Ваклуш Толев неговите почитатели, ученикът от Музикалната школа Мирослав Милков, с преподавател Веселин Върбанов, изсвири две произведения на цигулка.