Във ВТУ откриват документална изложба
ВТУ "Св. св. Кирил и Методий"
Филологическият факултет на ВТУ "Св.св. Кирил и Методий" канят на 20 февруари 2013 г., сряда, 13:00 часа., в Ректорат- фоайе "Европа", във ВТУ на откриване на документалната изложба "Януш Корчак. Крал на децата”, посветена на живота и делото на полския педагог.
Представяне на българското издание на книгата "Избрани съчинения” на Януш Корчак”. Книгата ще представи проф. дфн Правда Спасова от Института за изследване на обществата и знанието – БАН.
Книгата "Избрани съчинения" включва педагогическите текстове на Януш Корчак: "Правото на детето да бъде уважавано" и "Как да обичаме детето", както и неговия "Дневник", който се публикува за първи път в България.
"Корчак" – реж. Анджей Вайда, а в главната роля е Войчех Пшоняк. Сценарият на Агнешка Холанд е написан въз основа на дневника и писмата на Корчак, както и по разказите на хората, които са го срещали. През 1991 г. филмът е бил полският кандидат за Оскар.
Януш Корчак (в действ. Хенрик Голдшмит) – писател, лекар, обществен деец, възпитател и мислител. Педагог с новаторски идеи, автор на трудове по теория и практика на възпитанието. Пионер, активно работещ за признаване правата на децата и пълното им равноправие. Ръководи Сиропиталище за еврейски деца в продължение на 30 години (1912–1942). Работи за "Нашият дом”, сиропиталище за полски деца. През 1942 г. загива заедно със своите 192 възпитаници в газовите камери на нацисткия концлагер в Треблинка. 2012 година бе обявена от полския Сейм за Година на Януш Корчак.
Детето има бъдеще, но има и минало: важни събития, спомени, дълги часове на самотни размисли върху съществени въпроси. И то като нас помни и забравя, цени и отхвърля, разсъждава логически и бърка, когато не знае. Размишлява дали да прояви доверие, или да се усъмни."; "Нека уважаваме стремежа му към знание!"; "Нека уважаваме неуспехите и сълзите"; "Трябва да уважаваме собствеността на детето и неговия бюджет".
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg