Вход | Регистрация

Д-р Чобанов: Общините могат да развиват културен туризъм, но нямат воля

Според зам.-министъра на културата, местните власти не полагат достатъчно усилия

Д-р Чобанов: Общините могат да развиват културен туризъм, но нямат воля
Снимка: Север.бг

На проведената вчера във Велико Търново пресконференция относно новия закон за туризма, зам.-министърът на културата д-р Тодор Чобанов обвини открито общинските администрации, че не правят достатъчно за развитието на културата и не се възползват от всичките инструменти, с които разполагат.

Младият експерт бе категоричен, че местните власти имат законовата възможност да създадат специални фондове за култура, в които да събират средства за развитие в тази област, но не го правят. Освен това той разкри, че общините не разполагат и с капацитета да усвояват европейски пари и много често се допитват до Министерството за неща, които са от тяхната компетентност.

"Само две общини имат такъв фонд - София и Варна. София е рекордьор, тя има фонд за култура, наречен "Меценатска програма". Тези фондове имат много инструменти да събират пари. Общините обаче не искат да го правят и няма кой да ги принуди", обясни д-р Чобанов.

"В новия закон за туризма има точка, която позволява Общинските съвети да отделят пари за значими културно-исторически забележителности. Моят опит обаче не ми подсказва за повече от 2-3 примера. Това е позицията и на министър Рашидов. Ние сме предвидили текст, който гласи: "Приходите от културно-исторически обекти отиват само за тяхната издръжка или за издръжка на други такива", а не за кърпене на бюджета."

Относно европарите, д-р Чобанов обясни: "Брюксел отпуска доста пари за културен туризъм - около 400 млн. лева за този програмен период (2007 - 2013 - бел. ред.). За следващия искаме цифрата да достигне 800 млн. лева. В момента тече втората грантова схема. В първата имаше големи мъки и само девет общини сключиха договори. Общините нямат проектна готовност да усвоят тези средства. Те разбират какво имат, когато видят обявата за конкурс. Ние опитваме да се борим с тези неща. Министерството на културата обаче е около 100 човека, а много от общините имат повече персонал."

Той обясни още, че българските бизнесмени нямат културата да даряват пари за различни обекти от национално значение и най-големият благодетел в страната ни е гръцкият милиардер, който притежава дял от Кока-кола.

Зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов допълни, че сега общинарите ще могат да използват част от туристическата такса целево, за инвестиции в културно-исторически обекти, а не за кърпежи на бюджета.

"Възприели сме хипотезата от предишния закон всеки общински съвет да приема програма. Сега обаче сме по-конкретни във формулировките, за да е ясно на общинарите за какво могат да ги харчат. Те вече няма да могат да изразходват тези пари, за други дейности. Не съм чул да има кмет, който да е осъден за това, че не е спазил бюджетна дисциплина. Затова сме предвидилите в новия закон глоби за длъжностните лица, които не спазват закона от 1 000 до 2 500 лева", заяви Маринов.



Източник: Север.бг
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар